„Skončila stavba. Celá akce je však ve fázi kolaudační,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Akce „kanalizační sběrač“ je dohromady 16 staveb, u kterých nyní musí proběhnout administrativní náležitosti. „Vše by se mělo stihnout do konce června. Zatím ale není možné se na kanalizaci připojit,“ dodala Swiderová.

Jak velká část města je nyní odkanalizována, se prý zatím nedá přesně spočítat, nicméně investicí za víc než miliardu korun se zvýšila kapacita kanalizačních řadů a hlavně se síť rozšířila především do okrajových částí města.

„Vše se projektovalo tak, aby byl několik dalších desítek let možný rozvoj města, aby se mohlo stavět. Ale ani tento stav není konečný. Už nyní se nám při průběžných kolaudacích objevily nové požadavky na další rozšíření kanalizace,“ prozradila mluvčí magistrátu.

Město bude zjišťovat, jaké jsou možnosti dalšího rozšíření kanalizační sítě, a bude na tuto investici chtít získat peníze z dotací. „Mluvíme o částce zhruba 200 milionů korun,“ uvedla Swiderová.

Zatímco město si libuje, že díky kapacitně silnější kanalizaci bude možný další rozvoj města, někteří obyvatelé se odmítají na kanalizaci připojit. Zejména pro starší lidi je to problém: přípojka totiž není levnou záležitostí. Už loni na to při setkání s vedením města upozorňovali obyvatelé Darkova.

„Počítal jsem, kolik metrů mám k okraji pozemku a při určité ceně za metr potrubí a práce mi to vychází na devadesát tisíc korun. A tolik peněz rozhodně nemám,“ zdůvodňuje svůj nezájem investovat do kanalizační přípojky jeden z Darkovanů, Milan Vaněk.

„V domě bydlíme s manželkou dva a spoustu let nám funguje žumpa. Klidně budu úřadům předkládat doklady o vybírání žumpy specializovanou firmou, ale přípojku budovat nebudu,“ tvrdí sedmdesátiletý muž.

A není rozhodně sám, komu se nelíbí, že by měl zaplatit několik desítek tisíc korun za možnost využívat obecní kanalizaci. Lidé už loni navrhovali, aby kanalizační přípojky k jednotlivým domům zaplatilo město. „Město získává peníze od těžařů, tak proč za to, že nám blízká šachta znepříjemňuje život, nemůžeme dostat třeba takovouto kompenzaci,“ znělo sálem už při loňském setkání.

Zástupci města však tehdy byli a stále jsou v této věci neoblomní. „Peníze, které město dostává od OKD, jsou prostředky všech obyvatel a peníze jsou potřeba také na jiné projekty. Obrovské částky dáváme například na školství nebo na zkvalitňování života obyvatel sídlišť,“ vysvětlil primátor Tomáš Hanzel.

Také mluvčí města je nekompromisní: „Už loni jsme řekli, že město nebude a ani nemůže dotovat soukromé vlastníky domů a pozemků. Pokud by jim jejich přípojky stavělo, byla by to nedovolená veřejná podpora. Kromě toho si je třeba uvědomit, že by taková investice stála okolo stovky milionů korun,“ dodala Swiderová.

Vedoucí odboru životního prostředí Bruno Petráš tvrdí, že majitelé nemovitostí, kteří nebudou napojeni na kanalizaci, budou muset prokazovat, jakým způsobem odpad likvidují.

„Vodoprávní úřad bude po každé domácnosti bez kanalizace chtít dokladovat, jakým způsobem a zda pravidelně čistí septik. A to něco stojí, takže z dlouhodobého hlediska je určitě levnější vybudování kanalizační přípojky,“ dodal Petráš.