Místa, která bývají přístupná veřejnosti pouze výjimečně, vodohospodáři otevřeli u příležitosti Světového dne vody. Příjemné počasí přilákalo především k přehradám velký počet návštěvníků.

„U příležitosti Světového dne vody pořádá státní podnik Povodí Odry již tradiční Den otevřených dveří na vodních dílech Slezská Harta, Kružberk, Morávka a Žermanice. Lidé si mohou prohlédnout také rybné hospodářství Kružberk a Žermanice. Zájemci budou mít příležitost navštívit i náš vodohospodářský dispečink a laboratoře v sídle Povodí Odry v Ostravě na Varenské ulici. Přehrada Šance je však letos pro veřejnost uzavřena,“ informoval mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Oproti minulosti jsou uzavřeny také čistírny odpadních vod. Přehrady Olešná a Baška uvnitř hrází žádné prostory nemají, návštěvníci si ale do jejich okolí mohou kdykoli vyrazit na příjemnou procházku, podobně jako k Těrlické přehradě.

Lidé si se zájmem procházejí především útroby přehradních hrází, vodohospodáři jim vysvětlují technické informace a mnoho zajímavostí z historie a současnosti vodních děl. Například Žermanická přehrada nebyla za dvaapadesát let svého provozu ještě nikdy úplně plná. Nejvíce vody v ní překvapivě nebylo během povodní v roce 1997, nýbrž v roce 1972, kdy do plna chybělo „jen“ 72 centimetrů.

Přehrada se navíc potýká se zajímavým problémem, kterým je pomalý zdvih a náklon tří přehradních bloků v pravém údolním svahu. „Bloky se naklánějí v celých kusech ke vzdušné straně nádrže. Řádově se jedná o náklon dvou a půl centimetru,“ pověděl hrázný Václav Rára, který svou funkci předává nového hráznému Vojtěchu Popieluchovi. Stabilitu přehrady už přezkoumali odborníci. Měření ovšem ukázala, že vodní dílo je bezpečné a zhruba před třemi roky vydali povolení přehradu provozovat dalších padesát let. „Nedávno se potápěči podívali k patě hráze a zjistili, že za celých padesát let se dno zaneslo bahnem pouze do výšky 50 centimetrů,“ dodal Rára.

Libor Běčák, Jana Rumianová