„Bylo to bezva. Moc se mi líbila procházka po polském Těšíně s panem Andersenem a třemi bratry,“ pochvaloval si druhák Matouš Plášek.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Pro desetiletého Marka Romana a jeho spolužáka Lukáše Němčíka to bylo úžasné dobrodružství a osmiletá Bibi Kotzianová bude vzpomínat na to, jak děti představovaly panu Andersenovi své masky a také na výbornou pizzu, na které si všichni pochutnali.

„Pan Andersen nás v polské knihovně obdaroval pěknými dárky,“ radovala se čtvrťačka Ania Fierla a její vrstevnice z polské strany hranice Karolina Ptasińska se moc těšila, že letos mezi ně přišly české děti.

Letošní Noc s Andersenem se nesla v obou Těšínech ve znamení 1 200. výročí založení města.

„Letos se bavíme po těšínsku. Protože naše město má krásné narozeniny, rozhodli jsme se je oslavit společně s našimi přáteli z české strany a pozvali je k nám,“ řekla ředitelka Městské knihovny v Těšíně Iza Kula.

Když si děti společně prošly Polskou část Těšína, rozloučily se a každá skupinka strávila zbytek noci ve své knihovně.

Na českotěšínské děti čekala spousta aktivit, mimo jiné soutěže, kvízy, hlavolamy, výtvarná dílna a samozřejmě čtení pohádek a pověstí.

V Havířově přilákala Noc s Andersenem do Městské knihovny 52 dětí. I zde byla noc ve znamení her, malování, kreslení, čtení a jiných radovánek. Nechybělo ale ani malé dobrodružství. Malí čtenáři se vydali v doprovodu knihovnic před jedenadvacátou hodinou do lesoparku Stromovka, kde měl údajně strašit a pojídat děti nějaký netvor. Vše nakonec dobře dopadlo a noční výlet zamířil k řece Lučině, kde je čekala stezka odvahy.

„Zájem o kouzelnou noc byl stejně jako v předchozích letech opět velký. Omezením jsou pouze naše kapacitní možnosti. Myslím si, že je to dobrá propagace dětské četby,“ pochvalovala si nedělní večer vedoucí knihovny Dana Kochová.

Také průběh Noci s Andersenem v Karviné se nesl v duchu pohádek, hlasitého předčítání, či soutěžení.

„Pro děti jsme připravili čtyři stanoviště, na jednom děti soutěžily v pohádkové olympiádě, na dalším zase například vyráběly pohádkové škrabošky. Potom budou mít děti pohádkovou diskotéku a po taneční zábavě jim bude předčítána pohádka od Andersena,“ seznámila s programem večera zástupkyně Regionální knihovny v Karviné Michaela Umucková.

Vzhledem k rekonstrukci budovy knihovny se děti musely spokojit s azylem v podobě školní družiny na Základní škole Majakovského, což však nic nezměnilo na tom, že i ony strávily pěkný pohádkový večer.