Týmy, zastoupené zejména ženskými spolky, soutěžily v kategoriích velikonoční stůl, velikonočních košík a různé.

Část z těchto lahůdek připravili i členové bohumínského sdružení Maryška, kteří také na festivalu získali speciální cenu za nápaditost a snahu přilákat ke slezské kuchyni mladou generaci. Přehlídka pokrmů ze starodávných receptur a velikonočních tradic se v polských Zebrzydowicích uskutečnila již po sedmé.

A Bohumínští vsadili na mládež. Školáci s pomocí dospělých přímo u stolu pekli palačinky a plnili je různorodými náplněmi. Na jejich stole se objevily také zdobené perníčky, kraslice klasické i z pedigu a pomyslnou královnou byla jarní chaloupka z medového perníku.

„Klubům žen, které mají v Polsku dlouholetou tradici a jsou opravdu úžasné, nemůžeme konkurovat a ani nechceme. Raději jsme opět vsadili na originalitu. Naši školáci se blýskli ve stylově jarním oblečení a především vytvářeli různé pochutiny přímo před zraky návštěvníků. Náš stůl se díky tomu těšil velké pozornosti jak diváků, tak poroty a polských médií,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Společný tým Maryšky a Domu dětí a mládeže Bohumín porota Wypieků odměnila prestižním speciálním oceněním. Zejména za to, jak se mu podařilo vtáhnout do děje mládež. Bohumínští si z Polska přivezli kromě diplomu speciální kuchyňskou mísu, kterou využijí při vaření v Salónu Maryška.

„Festival vznikl proto, abychom pomohli k zachování našeho kulinářského dědictví. Wypieki jsou nejen přehlídkou, ale také odkazem našich babiček a maminek současným a budoucím generacím. Na festivalu jsou k ochutnání pokrmy zhotovené podle starodávných receptur, na kterých už dávno usedl prach a my jsme je po letech opět vynesli na světlo světa,“ uvedla Małgorzata Guz, ředitelka městského kulturního střediska v Zebrzydowicích.

První místa si letos z Wypieků odnesli KGW Marklowice Górne a Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie. V kategorii „ostatní“ porota ocenila čestným uznáním také Český svaz žen z Petrovic u Karviné.