Ano, ten, který dnes dominantou horní části parkoviště u vchodu do tamního supermarketu. Sto padesát let starý Dub letní je totiž památným stromem, tudíž chráněný a hlavně zdravý.

A to projektanti a stavbaři budou muset s definitivní platností respektovat. Při projektové přípravě totiž požádali o pokácení stromu, což jim však ochranáři nedovolili.

„Kraj nám výjimku nepovolil. Likvidace zdravého památného stromu je podle odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny, kteří dělali posudek, nepřípustná. Nedoporučili ani přesazení stromu, o kterém vedení radnice uvažovalo,“ sdělila mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Mohutný dub má obvod více než tři a půl metru a znalci vyčíslili jeho hodnotu na dva a půl milionu korun. A s největší pravděpodobností se stane součástí interiéru nového obchodního centra.

Developerská firma, která chce objekt stavět, vzala tento fakt na vědomí a její inženýři už projekt upravují tak, aby dodrželi jedenáctimetrové ochranné pásmo kolem stromu. Nic mu totiž nesmí bránit v dalším růstu.

„Momentálně v spolupráci se stavebním odborem magistrátu dokončujeme změnu územního plánu. Dokumentace je v zásadě hotová a vstupujeme do poslední etapy schvalování. Termín začátku výstavby předběžně odhadujeme na jaro 2012 a samotná stavba by měla být hotová před Vánocemi roku 2013,“ uvedl mluvčí slovenské společnosti HB Reavis Roman Karabelli.

Dodal, že tým architektů, který projekt Aupark Karviná připravuje, začlenil památný strom do projektu tak, aby se stal skutečnou dominantou při vstupu do Auparku. „Zároveň tak udělá tento projekt jedinečným,“ dodal Karabelli.

Za pozemky, které radnice kvůli projektu prodává, získá přes čtyřicet milionů. Součástí projekt Au Park v Karviné je stavba obytného domu se stovkou bytů, který by měl vyrůst naproti autobusovým zastávkám u obchodního domu Prior. Tento projekt však bude realizován zřejmě až po dokončení obchodního centra.