Na vstupní dveře svého podniku vyvěsili cedulku „Uzavřená společnost“ nebo „Soukromá akce“, čímž se z veřejných diskoték staly soukromé kluby. A tam si mohou pustit, koho chtějí. Hlavně ne strážníky a nezvané hosty.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Kdo chtěl například minulou sobotu navštívit klub Riwka v Karviné-Hranicích, musel nejprve před vchodem do prostor „bývalé“ diskotéky odeslat SMS zprávu na číslo uvedené na vstupních dveřích. Zpráva měla obsahovat kontaktní údaje odesílatele, čímž se podle vysvětlení majitelů klubu stal tento člověk osobou známou a měl do klubu přístup.

„Mohu potvrdit, že tady nově pořádáme soukromé akce, jelikož ty veřejné nám znemožňuje nová vyhláška. Po poradě s právníkem jsme sáhli k takovému řešení, které neodporuje schválené vyhlášce,“ vysvětlil zaměstnanec klubu Richard Ševčík.

Jak se zdá, finta majitele zmíněné diskotéky není nepromyšlená. Město na ni totiž zatím nemá protizbraň. „Pokud je to skutečně tak, že je to soukromý klub, který splňuje dané podmínky, pak se na ně vyhláška nevztahuje,“ potvrdila vedoucí kanceláře tajemníka města Olga Guziurová.

Tím, zda je Riwka opravdovým soukromým klubem, si však ředitel karvinských strážníků Petr Bičej není jistý. „Byli jsme se tam podívat v pátek a pouštěli tam toho, kdo šel zrovna kolem s tím, že nám tvrdili, že to jsou jejich kamarádi a známí. Jak to tam nově funguje, budeme určitě ověřovat v příštích týdnech,“ tvrdí Bičej.

Situace je však podle něj nejednoznačná. I kdyby se Riwka ze záběru vyhlášky takto vymanila, jsou její návštěvníci stále povinni podobně jako všichni ostatní lidé ve městě dodržovat noční klid.

„Pakliže bychom měli informace o rušení nočního klidu, následovalo by upozornění a nahlášení věci na magistrát,“ dodal Bičej.

Stejný postup „obrany“ proti vyhlášce zvolil majitel restaurace, kde se zpívá karaoke, Martin Halaj. A také jeho podnik s názvem La Gandola v Karviné-Novém Městě se musí připravit na permanentní zájem strážníků. Na rozdíl od sousední diskotéky X-max La Gondola výjimku z vyhlášky nedostala.

„O výjimku ani nezažádali. Nevím, co říct na to, když majitel tohoto podniku prohlásí, že vyhlášku porušovat bude a platit pokuty nebude. Za vyhláškou si stojíme, a proto budeme důsledně vymáhat její dodržování, poslední instancí je samozřejmě možnost obrátit se na soud,“ nastínila možné kroky radnice mluvčí města Šárka Swiderová.