Zastupitelé při projednávání návrhu reagujícího na interpelace přihlédli nejen k ojedinělým stížnostem, ale také k mínění některých občanských komisí a názoru odboru vnitřních věcí, který přijetí vyhlášky nedoporučoval. Vyhlášku přitom nepodpořili ani nezamítli, pouze nepřijali žádné usnesení a na červnovém zasedání se k ní s největší pravděpodobností opět vrátí.

„Odbor vnitřních věcí konstatoval, že v naší republice existuje zákon, který v podstatě vymezuje tato pravidla a nebylo by správné dále regulovat už jednou regulované,“ uvedl náměstek primátora Eduard Heczko.

Návrh protihlukové vyhlášky by lidem striktně zakazoval používání hlučných strojů v době nočního klidu od 22 do 6 hodin a v neděle a státní svátky od 6 do 8 a od 12 do 22 hodin. Výjimku by mohly tvořit práce na odstranění kalamitního stavu nebo havárie.

K tomuto problému se vyjádřilo pět komisí z okrajových částí města. Tři byly v podstatě neutrální, komise z Dolní Suché vyhlášku doporučila a komise z Dolních Datyní naopak jednoznačně nesouhlasila.

„Lidé z Dolních Datyní nás dokonce žádali, abychom v případě přijmutí vyhlášky jejich část města z působnosti zcela vyjmuli,“ přiblížil postoje komisí tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Většině lidí, kteří s vyhláškou nesouhlasí, vadí, že přes týden pracují a trávu musejí sekat o víkendech a mnohdy hraje roli počasí. Když v sobotu zaprší a v neděli sekat nemohou, museli by práci odložit minimálně o týden a neměli by záruku, že jim víkendové počasí tentokrát vyjde.

„Mnohem více než na vyhlášky by lidé měli v tomto případě spoléhat více na sebe a být tolerantní k okolí. Mnohde platí nepsané zákony řadu let a žádné problémy mezi sousedy nejsou. Takhle by mohly zbytečně vzniknout,“ dodal Heczko.