Popis Národního památkového ústavu, který zámek vede jako jednu z nejohroženějších nemovitých památek, hovoří jasně: budově v havarijním stavu chybí střešní krytina. Ze zdí rostou stromy, chybí část oken a dveří, krov je zničený, propadají se podlahy, zdivo z cihel je velmi zavlhlé. Zrekonstruovány jsou jen věž a brána.

Náklady na rekonstrukci ve výši 150 milionů korun jsou pro vlastníka zámku, obec, podle slov starosty nereálné. A investor se zatím nenašel.
Chotěbuzská radnice chce pronajmout alespoň dílny u zámku.

„Díky penězům z nájmu bude možné opravit alespoň plot kolem zámku a zalepit v něm díry. Aby do areálu nechodil nikdo, kdo tam nemá co dělat. Už tam nepouštím ani dělníky, aby je uvnitř něco nezasypalo,“ popsal starosta obce Martin Pinkas.

Samotná obec na provedení oprav nemá. „Pro získání evropských peněz je nutná spoluúčast vlastníka a předfinancování celé opravy. Při našem ročním rozpočtu mezi 8 a 9 miliony korun nám žádná banka úvěr nedá. A i kdyby dala, tak při tak vysoké částce bych půl rozpočtu obce na celý rok takzvaně utopil jen v úrocích na splácení úvěru. A to neudělám,“ uvedl Pinkas.

„Zámek, který v 70. letech zčásti vyhořel, je v zadní části až do těchto dní, tedy přes 30 let, nezastřešený. A to se na jeho stavu také mohutně podepsalo,“ dodal starosta.

Pracovníci Národního památkového ústavu v Ostravě o neutěšené situaci vědí. „Z Ministerstva kultury je možné získat peníze v rámci Havarijního programu. Tam není nutné žádné předfinancování ani nic podobného, opravovat se začne, až když peníze dojdou na účet majitele. Ale zájem musí projevit majitel,“ upozornila na možnost Helga Kozlská Bencúrová.

Obec potvrzuje, že právě tohoto programu již využila. „Díky tomu jsme opravili hlásku. Ale z programu lze dostat maximálně 200 tisíc korun a neumím si představit, že bychom látali 150-ti milionovou investici po 200 tisících,“ upozornil Pinkas. „Jen provizorní oprava střechy, aby do budovy neteklo, by stála 2 miliony. A na provizorní opravy není možné Havarijního programu využít,“ popsal.

Obec tak alespoň zámek nabízí na veletrzích investičních příležitostí. „Kdybychom neměli naději na nějakou nápravu, nic bychom nedělali. Alespoň se ale snažíme, aby se něco dělo,“ řekl Martin Pinkas.