Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti besedovali nad mapou z konce 20. století

Český Těšín – Evropa na konci 20. století se stala tématem v pořadí již šesté geografické konference uspořádané na českotěšínském gymnáziu. Studenti připravili třiadvacet prezentací, které rozdělili do několika tématických bloků.

16.4.2010
SDÍLEJ:

Geografické sympozium studentůFoto: Emilie Świdrová

Jeden z nich pojednával o Sovětském svazu, jeho historickém vývoji, rozpadu i nástupnických státech, další se věnovaly západnímu Balkánu, střední Evropě, východnímu Balkánu. Obsah konference se dotkl i jihozápadní Asie.

„Studenti 3. ročníků si vybírají v rámci odborného semináře geografii nebo historii jako povinný volitelný předmět, z něhož pak maturují,“ vysvětlil učitel zeměpisu Jaromír Dümler.

„Forma konferencí se nám osvědčila. Vytváří se tak skupina mladých lidí, kteří se chtějí dále profilovat. K tématům přistupují zodpovědně, mají zájem proniknout do hloubky dané problematiky a aktualizovat ji,“ dodal.

Maturanti Radka Marková a Vojtěch Kasper se v přednášce na téma Bosna, Hercegovina a Makedonie zaměřili na ohniska napětí a vývoj po 50. letech 20. století.

„Konečně jsem pochopila příčiny nepokojů na Balkáně a také hodně věcí, které jsem dosud netušila,“ řekla Radka, která se chce po maturitě dále věnovat studiu geografie.

Další čtvrťačka Marcela Fiedorová se věnovala Kosovu a Černé Hoře. „Nebylo jednoduché pochopit tyto vztahy, avšak bylo to zároveň moc zajímavé. Hodně mi pomohla kniha Ohniska napětí,“ prohlásila.

Semináře označila jako praktické do života, protože dávají všeobecný přehled, aby mladí lidé pochopili jak politické, tak přírodní zákonitosti. Petr Špak se ve své prezentaci soustředil na příčiny, které vedly k odtržení Slovinska a Chorvatska od bývalé Jugoslávie a jak se to promítlo do dnešních dnů. Jako zdroj informací mu mimo jiné posloužily i příběhy lidí, kteří žili v dané oblasti.

Michaela Krenželoková navštěvuje historický seminář a na prezentaci si zvolila téma Československo mezi léty 1945 a 1989. „Ty dějiny nás stále ovlivňují. Velmi zajímavé byly pro mne politické procesy,“ řekla. „Konference jsou velkým přínosem, učí nás prezentovat různá témata z historie a geografie nejen před vlastní třídou, ale i jinými lidmi a to nás hodně obohacuje,“ dodala.

Pořadatelé zvažují, že příští rok uspořádají geografickou konferenci společně s ostatními středními školami ve městě.

Emilie Świdrová

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Policie už nehledá ztracenou Etiopanku. Utekla do Německa, kde chce azyl

1. B ZŠ Gen. Svobody v Havířově.

Představujeme prvňáky ZŠ v Petřvaldě a ZŠ Gen. Svobody v Havířově

Havířov se po špatném startu zvedá

Havířov – Hokejový AZ už je zase regulérně v boji o play off. Prvoligová soutěž dnes pokračuje dalším kolem.

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení