VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři pěstující vlastní zeleninu ještě nevymřeli

Karviná – Že mají zelené prsty, se říká o lidech, kteří rádi tráví čas na zahradě, a vše jim doslova roste pod rukama. Zahrádkaření možná dnes vypadá jako koníček přežívající z minulosti a je spíše doménou starší generace. Ovšem „armáda“ zahrádkářů má stále vysoký početní stav.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu v Karviné, který působí na území někdejšího okresu, má momentálně pod svými křídly téměř 4 tisíce aktivních zahrádkářů. V posledních letech se ale počet členů mírně snižuje. „Věkový průměr se pohybuje okolo šedesáti let. To znamená, že se zahrádkářské činnosti věnují převážně lidé v důchodu jako formě aktivního odpočinku,“ říká předseda svazu Jiří Dráb.

Před rokem 1989 se lidé na zahrádkách snažili hlavně vypěstovat co nejvíce zeleniny a ovoce pro zásobení své rodiny. Proč se ale hrabou v hlíně dnes, když obchody přetékají množstvím nádherného ovoce a zeleniny? Před dvěma desetiletími byla důvodem pěstování vlastních zásob nevábně vyhlížející zelenina a ovoce na pultech, nyní se za pěstování občas skrývá nedůvěra ke způsobům „průmyslového pěstování“.

Podle Jiřího Drába proto, že je to jejich koníček. „To je jedna věc. Druhým důvodem je zajisté to, že se nepíše, jak toto zboží bylo vypěstováno, aby bylo tak hezké a lákavé pro zákazníky. Například známá odrůda jablek Idared je značně náchylná k houbové chorobě, strupovitosti. Pokud v obchodě jsou nabízená velmi pěkná jablka této odrůdy, bez jediného stroupku, tak bylo této kvality dosaženo větším počtem chemických postřiků,“ tvrdí Dráb.

A to je podle něj důvod, proč se i v současnosti zahrádkáři snaží vypěstovat si své vlastní zásoby. S tím, že vědí, jaká hnojiva a jaké chemické postřiky proti škůdcům používají. A v jakém množství. Což je při jídle nezanedbatelná výhoda.

Ze zahrádkářů se stávají skalničkáři

V současné době je ovšem vzhledem k dostatečné zásobenosti obchodů přece jen znatelný pozvolný přechod k zahrádkám okrasným a více zaměřeným na odpočinek. Ale ne všichni se takto přeorientovávají. „Skalničkářů je v regionu obrovské kvantum. Ale je to trošku jiný druh lidí, než klasičtí zahrádkáři. Někdo pěstuje zeleninu a květiny má jako doplněk. Jiní se zaměřují čistě na květiny a na skalky,“ uvedl majitel botanické zahrady Radim Slabý.

A ne všichni jsou ochotní se vzdát původního zaměření. Karvinské arboretum se před časem přestěhovalo z Karviné do Sovince u Rýmařova. Zájem o květiny a tvorbu skalek je podle Slabého koníček na dlouho dobu, ne-li na celý život. „Udělat kvalitní skalku trvá i 10 let, to není něco, co by se po dvou letech dalo jednoduše opustit jako nedokončenou práci,“ dodal. Na rozdíl od záhonu, jehož cyklus je jednoletý.

Ale ani zahrádkaření lidé neopouštějí jen tak ze dne na den. Čísla hovoří jasně. Na území bývalého okresu jsou téměř 4 tisícovky již zmíněných zahrádkářů sdruženy v 85 základních organizacích ČZS a obhospodařují zhruba 2800 zahrádek. Nemluvě o zahradách u domů, patřících lidem, kteří ve svazu nejsou. Výsledek této matematiky? Zahrádkáři a jejich koníček jen tak nezaniknou.

„Zahrádkáře spojuje nejen zahrádkaření,“ říká předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Karviné Jiří Dráb

Zahrádkáři sdružení v zahrádkářském svazu, hledají i jiné druhy společné zábavy, než jen okopávání záhonků.

Existuje pravidelné místo a čas, kde by bylo možné odkoupit od zahrádkářů jejich výpěstky?

„Žádná organizovaná burza pro výměnu nebo nákup zahrádkářských produktů v rámci Územního sdružení Karviná nefunguje. Tato činnost se převážně děje v zahrádkových osadách volně mezi zahrádkáři. Dále jako drobný prodej přebytků na zahrádkářské výstavě v Karviné.“

Spojuje zahrádkáře ještě něco, kromě jejich koníčku?

„Členství ve svazu umožňuje vzájemné setkávání lidí se společným zájmem, a to je samozřejmě zahrádkaření. Tato setkání se uskutečňují hlavně v zahrádkových osadách, na schůzích, výstavách, zájezdech, odborných přednáškách a podobně. Ale pořádáme i společenské akce. Z těch je nutné uvést Zahrádkářský bál, který byl letos pořádán již popáté a je o něho mezi zahrádkáři velký zájem.“

Jak byste charakterizoval zahrádkáře?

„Zahrádkář je člověk, který se nikdy nenudí. Když je pěkné počasí, tak ´pracovně odpočívá´ na zahrádce. Při špatném počasí se připravuje teoreticky co, kdy a kde vyseje nebo vysadí. Existují kalendáře se zahrádkářskou tématikou, kde podle aktuelního data jsou informace, co v daném termínu se dělá na zahrádce.“

Kdy jste se začal vy osobně věnovat tomuto koníčku?

„Já jsem začal zahrádkařit v roce 1983. To je v době, kdy v obchodech byl malý sortiment ovoce a zeleniny a ve špatné kvalitě. To byl důvod si část spotřeby v rodině vypěstovat na zahrádce. V tu dobu jsem se stal členem ČZS a získal zahrádku v zahrádkové osadě.“


V soutěžích bojují o nejkrásnější výpěstek

Nejen samostatnému hraní si „na vlastním písečku“ (tedy záhonu) se věnují zahrádkáři. Svými výsledky se chtějí pochlubit i ostatním, takže se účastní výstav a soutěží. I těch teoretických. Nejbližší soutěž, tentokrát teoretická, s názvem Mladý zahrádkář, se chystá na 15. května. V oblastním kole budou žáci základních škol v testech i poznávání semen a rostlin či rostlinného materiálu bojovat o nejlepší výsledky.

Pro zahrádkáře vychází také zvláštní časopis, na webových stránkách (například www.zahradkari.cz nebo http://zahradkari-karvina.ic.cz)je možné najít mnoho dalších informací. Tipy na exkurze, rady pro celý rok, informace o soutěžích a jiné. Třeba text o tom, jak pěstovat kávovník nebo banánovník.

Pobyt na zahrádce je velkým relaxem a potěšením
Oázou klidu, tak by se dala nazvat zahrádkářská osada pod evangelickým kostelem ve Staré ulici v Havířově-Prostřední Suché.
Prostorné plochy, menší či větší chatky nebo domečky jsou ideálním místem pro pěstování zeleniny, ovoce, květin a hlavně pro odpočinek. „Zahrádka znamená pro nás úžasný relax a potěšení. Pokud to čas dovolí, tak v létě tam trávíme každou sobotu a neděli. Grilování pod širým nebem s partou kamarádů dodává člověku nejen dobrou náladu, ale utužuje i přátelské vztahy. Přes víkend si vyčistíme s manželem hlavu od každodenních starostí a nabereme energii pro další pracovní týden,“ říká Jena Owczarzyová.
Stejně jako jinde i v této lokalitě je věnovaná velká péče domácímu zahradničení. „Máme malý skleník, ve kterém pěstujeme zejména papriky, rajčata a okurky. Letos zkoušíme jako novinku jižní plodinu lilek neboli baklažán. Zatím ho doma v bytě předpěstujeme a vypadá to velmi slibně. Chceme se dát i na cukety,“ svěřila se zahrádkářka a ještě dodává „Z lilku se dá udělat vynikající lehká letní večeře. Zapečený s cuketou, rajčaty, šunkou a sýrem je výbornou lahůdkou,“ poznamenala paní Jena, která našla zalíbení v přípravě různých specialitek.
Společným nepřítelem snad všech havířovských zahrádkářů jsou vandalové a zloději. Není tomu jinak ani v Prostřední Suché. Krádeže nejsou ničím výjimečným. Nejhorší je zimní období. Když je chatka dobře zabezpečena, tak se aspoň něco musí poničit.
V tomto uspěchaném světě je zahrádka skutečným balzámem pro tělo i duši, je často slyšet v hezky upravených zahrádkářských osadách.
JOSEF PINTÉR

Autor: Nina Macošková

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra na ambulanci ortopedie a chirurgie páteře na RANNÍ SMĚNY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační požadavky:, • odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb. , • zdravotní způsobilost a bezúhonnost dle zákona č. 96/2004 Sb. , Nabízíme:, • možnost odborného růstu, , • práci ve špičkově vybavené nemocnici, , • zaměstnanecké benefity :, - příspěvek na stravování, - příspěvek na životní pojištění ve výši 450,- Kč měsíčně, - 10% sleva na nákup v kantýně, - týden dovolené navíc, - vánoční balíčky nebo dárkové poukázky, - bezplatná hospitalizace na nadstandartním pokoji pro zaměstnance, pro rodinné příslušníky sleva 70%, - plná náhrada nákladů na vzdělání u nás i v zahraniční, - zajištění zvýhodněného volání u mobilního operátora a to i pro rodinné příslušníky.. Pracoviště: Karvinská hornická nemocnice a.s. - sídlo, Zakladatelská, č.p. 975, 735 06 Karviná 6. Informace: Taťána Bělicová, +420 596 380 443. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 25 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - znalost práce na PC (Autocad, Inventor), - zpracování technické dokumentace, - chuť učit se novým věcem, - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, - životopisy zasílejte na pam@trestles.cz. Pracoviště: Trestles, a.s. - dětmarovice, 735 71 Dětmarovice. Informace: Miroslava Gruščíková, . Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 14 900 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: hledáme spolehlivý a zodpovědný přístup k práci, pečlivost a samostatnost, zručnost, praxe v oboru výhodou, zdravotní průkaz podmínkou.. Pracoviště: Lázně darkov, a.s., Čsl. armády, č.p. 2954, 733 01 Karviná 1. Informace: Miroslav Maruniak, +420 596 372 328. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnik přístrojů, strojů a zařízení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Rudé armády 639/25, karviná-hranice, Rudé armády, č.p. 639, 733 01 Karviná 1. Informace: Hana Wilczková, +420 596 302 326.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Octavia kombi

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

Roman Nádvorník na lavičce Karviné skončil.

Šok! Karviná odvolala trenéra Nádvorníka

Uskuteční se další ročník akce Noc venku

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se uskuteční kampaň Noc venku, kterou pořádají organizace věnující se lidem bez domova. Tato akce v Česku již sedmým rokem úspěšně boří předsudky vůči lidem bez domova a zároveň nabízí návštěvníkům kromě kulturního programu také možnost vyzkoušet si přenocování na ulici na vlastní kůži.

Leoš Mareš je Ježíškovo vnouče, v domově seniorů rozjel i malý dýchánek

Přirozený sympaťák, který ani po show, která trvala do brzkých ranních hodin, nemá problém přijet do Domova pro seniory v Horní Suché a s místními dámami tam při sobotě rozjet malé rozverné dopolední mecheche. Leoš Mareš se stal jedním z Ježíškových vnoučat. Do Horní Suché přijel za paní Zdeňkou Bagierovou, které pod stromeček nadělil nový elektrický invalidní vozík.

Letošní Miss Karkulku ovládly dívky z Karviné

Bohumínský hotel Pod zeleným dubem má za sebou finále soutěže krásy Miss Karkulka 2018, které ovládly středoškolačky původem z Karviné, resp. Albrechtic.

OBRAZEM: Začínají mrazy, Lysá zažila nejstudenější den v sezoně

Po teplotně nadprůměrných podzimních týdnech začala v regionu úřadovat zima. Podle předpovědi meteorologů se budou teploty po celý příští týden pohybovat přes den jen těsně nad bodem mrazu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT