„Radim Uzel bydlel na pomezí Doubravy a Orlové, takže chodil do školy na Kopaniny do Orlové. Osobně jej ale neznám, i když jsem do této školy také chodila,“ usmála se starostka Doubravy Květuše Szyroká.

O jiné zajímavé absolventy ale škola nouzi nemá. „Naší školou prošel například grafik a malíř Arnošt Sasín, diplomat Jiří Siostřonek, současný ředitel Dolu Darkov Václav Kabourek nebo Josef Turek z Obvodního báňského úřadu v Ostravě,“ vypočítává Szyroká.

Ostatně doubravské školní zdi pamatují nejen žáky, ale i desítky učitelů, kteří se tady s dětmi „trápili“, aby z nich vychovali co nejlepší lidi. Někteří zde vydrželi dlouhá desetiletí.

Původně zdejší škola, která vznikla v roce 1850, sídlila v rodinném domku. Po čase se přestěhovala do dřevěnky. „Ta stojí dodnes,“ upozornila Szyroká.
Z dřevěnky děti putovaly do normální školní budovy.

A odtud v roce 1921 do současné budovy, která stála již od roku 1910. Ta původně bývala polskou základní školou a hornickým učilištěm, za první republiky se ale změnila na českou základní školu.

V současnosti školu navštěvuje téměř 140 dětí. Zřejmě nejplodnější ale bylo období druhé světové války, kdy školu navštěvovalo téměř 400 dětí.

Druhé století školní budovy se začíná psát. Kdo do ní bude chodit v roce 2110? To už se bohužel většina z nás nedozví.