VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlované: Nemocnici si vzít nedáme!

Orlová – Obyvatelé Orlové začínají být otráveni neustálou diskusí o tamní nemocnici, jež se nedobírá konkrétních výsledků. Situaci se tak rozhodli vzít do vlastních rukou. Založili vlastní politické hnutí „Volím Orlovou“, jehož jedním z nosných programových bodů je právě boj o zachování orlovské nemocnice.

7.5.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z nemocnice v OrlovéFoto: ON

„Od sloučení orlovské nemocnice s karvinskou nemocnicí Ráj v jeden celek v roce 2001, orlovská část chřadne. Podle nás bylo to sloučení nešťastné. Pro vedení karvinské nemocnice se její orlovská část stala v pravém smyslu slova pouhým pracovištěm, sportovně řečeno jakýmsi „béčkem“. Akutně nedobrý stav nemocnice trvá již nejméně 3 roky,“ vysvětluje zástupce hnutí Petr Kocur.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Pod heslem „Orlovskou nemocnici si vzít nedáme“ hnutí zorganizovalo také petiční akci. Petice v současnosti obsahuje již více než tři tisíce podpisů a putovala už do rukou představitelů zřizovatele nemocnice, tedy na kraj.

„Akce již dosáhla svého prvního základního cíle, a to že stav nemocnice začalo vedení města a zároveň i vedení kraje snad skutečně vážně řešit,“ naráží Kocur na zasedání orlovského zastupitelstva, které proběhlo minulý týden a kde se zastupitelé doslova pustili se svými výtkami do představitelů nemocnice a požadovali řešení stávající situace.

„U jednání zastupitelstva byl přítomen i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný, který řekl, že vedení kraje se bude zabývat zlepšením úrovně zdravotní péče v orlovské nemocnici, a pokud by to v rámci stávajícího zařazení do karvinské nemocnice nebylo možné, tak pak přichází v úvahu i možnost vyčlenění orlovské nemocnice z právního subjektu NsP Karviná–Ráj,“ uvádí několik postřehů z Konečného proslovu Petr Kocur.

Ale ani tak se iniciátoři petice nechtějí nechat uchlácholit sliby.

„Stále zde zůstává spousta nezodpovězených otázek. Orlovské občany zajímá, která oddělení, a jde především o internu, chirurgii, ortopedii, oddělení ORL, budou v Orlové zachována. Dále pak v jakém personálním obsazení, s jakým technickým vybavením, tj. kdy a v jaké kvalitě, a časovém horizontu dojde k obnově stávajících zastaralých zařízení orlovské nemocnice,“ dodal zástupce hnutí.

O petici už vědí i zastupitelé, kteří prý iniciativu občanů vítají. „Jsme rádi, že zástupci nemocnice vidí, že zhoršující se stav zdravotní péče ve městě nevnímáme jen my, ale i obyvatelé města,“ reagovali na skutečnost, že se o problému hovořilo na posledním jednání zastupitelstva za přítomnosti managementu nemocnice i náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Ředitel nemocnice Miroslav Janečka však trvá na svém a žádné problémy ve fungování nemocnice prý nevidí. Na žádost redakce o vyjádření se k celé problematice pouze prostřednictvím své mluvčí uvedl: „Tak jak bylo sděleno vedením nemocnice na jednání zastupitelstva města Orlové dne 28. dubna 2010, rozsah poskytované zdravotní péče zůstává v nemocnici Orlová nadále zachován,“ píše ve svém prohlášení.

O situaci v orlovské nemocnici však jednali už i radní kraje a do rukou se jim dostala i ona petice hnutí Volím Orlovou.

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové lze obavy obyvatel Orlové o budoucí směr orlovské nemocnice, o nichž se píše v petici, vyvrátit konkrétními argumenty. „Přesto v návaznosti na mnohé spekulace, které se v souvislosti s orlovskou částí nemocnice objevují, bylo zadáno nezávislému subjektu zpracovat ekonomicko-právní analýzu, která by v rámci svých výstupů měla mj. navrhnout varianty řešení organizačního začlenění a řízení nemocnice tak, aby v budoucnu Moravskoslezský kraj v maximální možné míře předešel případným odlišným výkladům o vývoji tohoto zdravotnického zařízení,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Autor: Petr Wojnar

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT