Vývoj povodňové situace Deník sledoval nepřetržitě už od pátku. Další informace čtěte v Souvisejících článcích.

Meteorologům vyšla předpověď počasí naprosto přesně. Předpokládali, že každý den může napršet až 40 milimetrů vody, někde až 80. Odborníci ale správně předpokládali, že nenaprší takové množství vody, aby způsobilo tak rozsáhlé povodně jako v roce 1997. I tak jsou letošní škody na majetku značné.

Jak vypadala předpověď ČHMÚ pro víkend 15. a 16. května:
Tlaková níže, která přechází ze severní Afriky přes Balkán Českou republiku a severovýchodu, dostala jméno Yolanda. Podle nejnovějších výstupů z modelů (Aladin,COSMO EU) se očekávané množství srážek na východní Moravě a ve Slezsku potvrzuje a vše ukazuje na to, že se v těchto oblastech vyskytnou rozsáhle povodně. Úhrn srážek do pondělního odpoledne přesáhne na četných místech 70 mm, místy se vyšplhají k 100 mm a ojediněle mohou dosáhnout až hranice 150 mm. Zde všude bude docházet k prudkým vzestupům hladin řek a říček a ke vzniku povodní. ČHMÚ předpovědní situaci bedlivě sleduje a průběžně bude upřesňovat její vývoj pomoci výstrah a informačních zpráv.

V pátek velká voda pouze zahrozila

První zasedání krajské povodňové komise se konalo už v pátek před 14. hodinou. „Projednali jsme některé prognózy a varianty, jak by se situace mohla vyvíjet. Předpokládáme, že nyní se bude stav uklidňovat. Jen mírné dešťové srážky očekáváme v průběhu soboty. Večer a především v noci na neděli a po celou neděli však bude opět vydatně pršet. Srážky by mohly dosáhnout až 100 milimetrů, což už by mohlo působit potíže. Celé povodí je totiž už přesyceno a všechna voda odtéká. Počítáme s tím, že by se mohlo jednat o jedno až dvouletou vodu. V přehradách jsme si vytvořili rezervu, abychom mohli průtoky na některých řekách regulovat,“ řekl v pátek odpoledne vedoucí dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

První vlna stoupání hladin se projevila v pátek dopoledne. Krátkodobě se do druhého povodňového pásma dostala říčka Stonávka v Hradišti nad Těrlickou přehradou. Vodohospodáři reagovali prudkým zvýšením odtoku z nádrže z necelých 6 kubických metrů krychlových za sekundu až na 20 kubíků. Chtěli tím udržet hladinu přehrady na úrovni, která zaručí bezpečné zachytávání vody z horního toku Stonávky. Spodní tok řeky přitom toto množství spolehlivě odvádí do Olše. Odtok byl zvýšen také na sousední Žermanické přehradě, kde byl upraven z necelých čtyř kubíků na devět.
Kolem páteční 15. hodiny se do druhého stupně dostala i říčka Petrůvka v Petrovicích u Karviné. Hladiny se začaly zvedat i na větších řekách v regionu. Například Opava v Děhylově se v páteční poledne dostala do prvého povodňového stupně. Do druhého jí v té době zbývalo půl metru. Odra a Ostravice zatím mají ve svých korytech rezervy. V Bohumíně Odra dosáhla prvního stupně bdělosti v 15. hodin.

Sobota byla slunečná až do prvního odpoledního deště

V průběhu víkendu bude situace vyhodnocována a množství vypouštěné vody z přehradních nádrží může být kdykoli upravováno. Lidé pohybující se v okolí řek měli být opatrní. Podmáčené břehy se mohou bortit a hrozí nebezpečí utonutí.

V sobotu večer se předpověď meteorologů naplnila, když začalo pršet. Vodohospodáři proto pokračovali v odpouštění přehrad, aby měli v nádržích stále rezervu pro vodu stékající z hor.

V neděli se voda vylila z koryt

V neděli dopoledne ještě koryta všech toků stačila. Některé se však dostaly do prvního povodňového stupně a stále stoupaly. Zatímco u Lučiny v oblasti Havířova to bylo právě řízeným odpouštěním z Žermanické přehrady, v Petrůvce na česko-polské hranici to bylo jen vlivem vydatných srážek. Kolem 13. hodiny dosáhla nejvyššího povodňového stupně značícího ohrožení. Hladina přitom dále rychle stoupá. Říčka, která má běžně jen kolem 50 cm vody, vystoupala v neděli večer až na 3,5 metru.

Do třetího povodňového stupně se dostala také Stonávka v Hradišti a Lučina v Havířově.

V neděli po poledni se začala množit místa, která zaplavila voda. Někde si lidé pomohli sami, jinde jim pomáhali hasiči a těžká technika. Například v Havířově byl bagr povolán k myslivecké chatě a střelnici městské policie. Voda stékající z polí neodtékala do potoka Stružník, ale valila se po cestě a hrozilo, že bude páchat škody na majetku. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Do plné pohotovosti byly uvedeny profesionální i dobrovolné hasičské jednotky. Od oběda už měly na svém kontě několik zásahů. Zatím nebylo hlášeno žádné zranění ani vysoké škody na majetku. Nejčastěji čerpají vodu ze zaplavených sklepů nebo řežou vyvrácené stromy. Riziková místa kontrolují také policisté a strážníci. Některé silnice jsou zalité vodou a jejich projetí vyžaduje opatrnost.

Kolem 16. hodiny byl uzavřen hlavní silniční tah z Ostravy na Havířov. V úseku mezi Šenovem a havířovským velkým kruhovým objezdem voda na několika místech zaplavila silnici. Částečně se vylila řeka Lučina, částečně její přítoky. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Pod vodou se ocitly některé části Karviné a sousedních Petrovic. V jednotlivých městech a obcích začaly jednat krizové štáby. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

„V pátek jsme upouštěli Těšínskou přehradu, aby mohla zachytávat více vody a také naši hasiči vytvořili protipovodňový val z pytlů plněných pískem v ulici Rybářská, kde místní tok vystupuje z břehů vždy jako první. Dnes monitorujeme stav na všech tocích, rovněž s pomocí strážníků,“ řekl starosta Českého Těšína Vít Slováček.

"Máme pracovníka, který se situací zabývá přímo v terénu. O aktuálním stavu jsou průběžně informováni primátor a tajemník magistrátu. Samozřejmě, že informace vedení města poskytují i strážníci městské policie. Pokud se situace bude zhoršovat, mohla by být přijata opatření pro odvrácení nebo zmírnění následků záplav," řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Právě v Havířově začala první evakuace. Hladina řeky Lučiny se vylila z koryta a zaplavila kynologický areál. Strážníci při kontrole kolem 17. hodiny vyzvali správce areálu, aby začali s evakuací psů.

Vyhlídky na zlepšení nejsou příliš růžové.

"Nejhorší situace je v oblasti hranice s Polskem u Karviné. Tlaková níže se otáčí v protisměru hodinových ručiček a zasahuje oblast Beskyd, kde jsou srážky mnohem vydatnější než v nížinách. Situace je velmi podobná té z roku 1997, pouze s tím rozdílem, že tentokrát nejsou zasaženy Jeseníky," řekl vodohospodář Jiří Pagáč.

Vodohospodáři situaci bedlivě sledují a propočítávají, jak by se mohla vyvíjet. „Podle předpovědi by mělo pršet až do středy. Všechna voda okamžitě stéká, protože půda je přesycená. Kde můžeme, snažíme se přítoky regulovat přehradami. Do Těrlické přehrady v neděli odpoledne přitékalo až 50 kubických metrů za sekundu, zatímco pod hráz jsme pouštěli jen 18 kubíků. Na řece Lučině odhadujeme, že jde o pětiletou vodu, na Petrůvce však až o padesátiletou,“ doplnil Pagáč.

Velká voda si vyžádala lidský život
V důsledku dlouhotrvajících dešťů vytvořil proud vody v Třinci-Guty potok, který tekl i přes zahradu jednoho z rodinných domů. Když se kolem půlnoci z neděle na pondělí vrátil z odpolední směny majitel tohoto domu, našel dům otevřený a v kuchyni se připalovalo jídlo. „Zavolal proto policisty, kteří společně s ním našli jeho 69letou matku 60 metrů od domu v korytě toho potoka utonulou,“ řekl frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec. (mach)

Nejvíce deštivé bylo pondělí

V noci z neděle na pondělí přibylo míst, které musely být kvůli záplavám uzavřeny. Neprůjezdné zůstaly silnice z Šenova do Havířova a mezi Českým Těšínem a Karvinou. Uzavřená je rovněž cesta z Karviné do Českého Těšína a podle policistů bude v nejbližších hodinách uzavřena i cesta k Dolu ČSM. Zaplaveno je také mnoho místních silnic po celém regionu, zpravidla v místech poblíž potoků nebo rybníků.

Neprůjezdná je téměř celá obec Petrovice u Karviné. V obci se nyní čeká, jak se situace bude vyvíjet nadále, zda nebude hrozit evakuace některých lidí. „V případě nutné evakuace bude problém se na místa vůbec dostat. Navíc bude těžké přesvědčit lidi, aby opustili své domovy,“ je si vědom starosta obce Petrovic Petr Trojek.

Mírně uspokojivou informací je zpráva o klesající hladině řek Petrůvka a Stonávka. Aby se dostaly ze třetího do druhého stupně povodňové aktivity, musely by klesnout obě alespoň o dva metry. Při pokračujících srážkách to však nebude tak rychle.

V pondělí dopoledne se zvýšil odtok z Těrlické přehrady. Důvodem bylo naplnění nádrže až ke hraně přelivu. Z nedělních 18 kubických metrů za sekundu se tak množství vody zvýšilo na 33 kubíků.

V průběhu pondělního dopoledne musely úřady přikročit k vyhlášení stavu ohrožení v lokalitě, kterou by mohla ohrozit rozvodněná řeka Olše. Jedná se o oblast Karviné v částech Sovinec, Darkov a Doly. "Evakuovány byly také čtyři rodiny z těrlické místní části Hradiště, jejichž rodinné domy byly vodou přímo ohroženy," potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Vydrží protipovodňová hráz?

V Havířově se od loňska staví protipovodňová hráz, která má chránit území na pravém břehu řeky Lučiny, kde se nachází letní koupaliště, fotbalové hřiště a v budoucnu tam má vzniknout Areál volného času. Hráz ještě není dokončena, ale už nyní se osvědčila. Stavebníci a úředníci havířovského magistrátu, kteří mají stavbu na starost, se ovšem obávají, aby velká voda rozestavenou hráz nepoškodila.

„Voda vystoupala až k hrázi, která ještě není dokončena a její povrch není dostatečně upraven. Průběžně ji sledujeme a doufáme, že přečká bez větší úhony. Problém se objevil u jedné kanalizační trubky, kterou se voda z rozvodněné řeky dostává za hráz a zaplavuje fotbalové hřiště. Po dokončení stavby to už nebude možné. Už v pátek jsme také provedli preventivní opatření u propustku, který se v době zvýšené hladiny ucpává speciálním nafukovacím balonem,“ vysvětlil vedoucí investičního odboru Radoslav Basel. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

V 10 hodin nastal velký dopravní problém v Havířově. Voda opět zaplavila příjezd od železničního viaduktu na Ostravské ulici k velkému kruhovému objezdu. Současně voda zaplavila i železniční podjezd, kde uvízlo osobní auto a řidič v něm čekal na příjezd hasičů. Průjezdem se scuhou nohou nedostali ani pěší. Oba uzavřené úseky je možné objíždět přes světelnou křižovatku na Orlovské ulici, která však bude množstvím vozidel přetížena. Kvůli regulaci dopravy uzavřela policie na této silnici směr od světelné křižovatky ke kruhovému objezdu.

Lidé museli domů z práce, aby zachraňovali své domy

Zatopení části Karviné-Fryštátu, především Bělidla, Starého Města, dalších částí Darkova a průmyslové zóny hrozilo kolem 11. hodiny každým okamžikem a vyvolalo evakuaci tamních obyvatel. Nejen z domovů, ale také z práce. „Tři firmy již poslaly lidi domů, připravujeme i evakuaci lidí odtamtud,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. „Lidé by měli dbát pokynů zasahujících hasičů a policistů, už jsme se setkali s tím, že někteří evakuaci odmítají,“ dodala mluvčí. Město také prosí o odjezd s auty zaparkovanými v Darkově poblíž mostu a starých lázní. Neměli by ani blokovat jedinou přístupovou cestu – ulici Lázeňská. V této chvíli je evakuováno 40 rodin ze Sovince, Darkova a Louk, operativně se řeší další problémy. Přesun čeká 250 pacientů starých lázní v Darkově, kteří zamíří do Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. Evakuováni byli také psi z útulku.

Z domovů bylo evakuováno na čtyřicet rodin z Karviné-Darkova, Dolů a Sovince. Velká voda lidem vytopila zahrádky i domy, proto museli být povodní zdrcení lidé převezeni autobusy na základní školu Prameny. Ta v současnosti funguje jako krizové středisko. „ZŠ Prameny je připravena na 100 lidí. Spolupracuje s námi Červený kříž i pracovníci školy. Pro lidi jsou zde připraveny přikrývky, lehátka a jídlo. S ohledem na okolnosti jsme schopni rozšířit kapacitu až na 300 osob díky vedlejší škole,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová. Situace na Karvinsku je vážná. Třetí povodňový stupeň hlásí prakticky všechny přítoky Olše. „Uzavřena je silnice v Chotěbuzi po důl ČSM. Jediná objížďka je směrem na Těšín. V Lipinách a Darkově se postupně také uzavírají cesty a probíhá tam evakuace lidí. Snažíme se evakuovat lidi rychle, přitom je ale důležité, aby nepřišli k úhoně,“ informuje Swiderová. Podle ní hrozí zatopení další části Darkova, části Fryštátu, Nového Pole. Také významná silniční tepna, Ostravská silnice, bude pravděpodobně v brzké době uzavřena. „V současnosti řídí provoz kyvadlově policie, ale u Dolu ČSA už to je za pár,“ dodala mluvčí. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

V bohumínské městské části Vrbice už museli záchranáři evakuovat některé obyvatele a dokonce i zvířata z jednoho statku. „Do Kopytova už hasiči nepouštějí auta, voda stále stoupá. Odra má kulminovat dnes večer,“ informovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Ještě horší situace je v Českém Těšíně, kde hladina řeky Olše dosáhla historického maxima. „Výška hladiny byla dopoledne 531 cm, což je nejvíce od roku 1949, kdy se to měří. Hladina vody už je na úrovni mostů,“ řekla mluvčí města Dorota Havlíková. Zatopené je nábřeží, parky, podchod pod vlakovým nádražím. V části města nešla dopoledne elektřina. „Školy v centru jsou uzavřeny. Pokud by bylo nutné děti evakuovat, bylo by to náročné, takže jsme je raději nechali uzavřít. Pro případ evakuace máme připraveny prostory Základní školy Slovenská na Svibici a také prostory v domě seniorů,“ dodala Havlíková. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Nemocnice vyhradila lůžka pro evakuované

V Nemocnici Český Těšín je v současné chvíli chod na jednotlivých odděleních nemocnice plně zajištěn. Nemocnice vyhradila 15 lůžek pro akutní příjem evakuovaných občanů Českého Těšína, jež budou případně potřebovat zdravotní ošetření. Nemocnice zatím není v ohrožení, při změně situace Vás budu informovat. Do Nemocnice Český Těšín se také postupně přesune z důvodu povodňového nebezpečí záchranná služba.

Z Karviné se stal ostrov bez silničního spojení
Prakticky všechny hlavní tahy z města do okolních měst jsou v současnosti uzavřeny. Zástupci města radí občanům, aby nevyjížděli. Poslední spojnice, která ještě byla průjezdná, Ostravská silnice, totiž bude uzavřena. „Primátor města rozhodl o neprodleném uzavření mostu na Ostravské silnici. Vjezd do Karviné a výjezd z ní ve směru na Ostravu. Most bude muset prohlédnout statik a do doby, než se rozhodne jinak, nebude možné po mostě jezdit,“ varuje mluvčí města Šárka Swiderová. Uzavírka se v těchto chvílích řeší. Také silnice ve směru na Dětmarovic a Těšín už jsou také uzavřeny. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Bohumín se připravuje na pohromu

Město Bohumín se připravuje na záplavu obřích rozměrů. Nejdříve město zalije Olše a následně Odra. "Už před polednem jsme začali s evakuací nemocnice. Jednalo se o 90 pacientů z pavilonu A a B (interna, chirurgie, gynekologie) kvůli možnému zatopení elektrické rozvodny. Do sklepů nemocnice se i přes usilovné odčerpávání hasičů tlačí voda. Pacienti jsou převáženi do nemocnic v Karviné a Orlové. Fungovat v nemocnici bude nepřetržitá chirurgická a interní ambulance. Také záchranná služba bude vozit pacienty do okolních nemocnic. Evakuační středisko pro postiženou záplavami bylo zřízeno v zasedací místnosti bohumínské radnice," informovala mluvčí města Lucie Balcarová.

Do evakuace bohumínské nemocnice se zapojily čtyři posádky záchranné služby. Evakuováno bylo několik desítek pacientů, někteří z nich však vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vyžadovali odborný zdravotnický transport. Jednalo se především o nemocné z chirurgické jednotky intenzivní péče, pacienty v bezvědomí a podobně. Do evakuace se zapojily posádky z Havířova a Bohumína. Všichni nemocní byli směrováni do nemocnice v Orlové. Protože situace začala být naléhavá, do záchrany se zapojil také vrtulník ostravské letecké záchranné služby, který transportoval tři pacienty. Vrtulník LZS Ostrava je nepřetržitě připraven poskytnout pomoc, zejména pokud jde o pacienty v ohrožení života či události, kdy nebude možno dostat se k ohroženým pacientům pozemní cestou. Tým LZS byl aktuálně posílen o člena Horské služby Beskydy. Posádka je v případě nutnosti připravena i na zásahy v podvěsu či vysazení záchranného týmu ze vzduchu," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Za porušení zákazu vjezdu do zaplavených oblastí budou padat pokuty

Policistům dochází trpělivost s motoristy, kteří nerespektují zákazy vjezdu do zaplavených oblastí a další omezení, které si situace vyžádala. Někteří hazardéři vjeli do hluboké vody a uvízli. V několika případech museli utopené automobily vyprošťovat hasiči. Policie proto přestane podobné přestupky tolerovat a hříšníky bude nekompromisně pokutovat. "Zákazy nejsou stavěny k silnicím bez důvodu. Naši policisté zatím řidičům za jejich porušení domlouvali. Případů ale přibývá a budou muset přitvrdit. Podle vývoje situace se snažíme uzavřené úseky uvolňovat. Právě se jedná o zprovoznění silnice z Karviné na Ostravu," řekla před 15. hodinou policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

O chvíli později se plán stal skutečností a hlavní silniční tepna, Ostravská silnice, byla opět průjezdná, byť jen na hodinu, protože pak musela být silnice opět uzavřena. Stav mostu, který byl několik hodin uzavřen, nadále zkoumají statici. „Olše je přibližně 10 centimetrů pod lavicí mostu a budeme ji sledovat. Jinak stále platí uzavírka ve směru na Těšín a Dětmarovice. Z Těšína do Karviné je možné dojet oklikou pouze přes polské Kaczyce,“ uvedla před třetí hodinou odpolední mluvčí města Šárka Swiderová. Po dvou hodinách je tak opět možné jet přímo na Ostravu.

Před 16. hodinou byla Ostravská ulice uzavřena, protože voda si našla cestu skrz silnici u Sovince a je možné, že zaplavení souvisí s vyšším odtokem z Těrlické přehrady. Tam se voda valí nekontrolovatelně přes horní přepad. Těrlická i Žermanická přehrada se staly vyhledávaným místem zájemců o nevídaný úkaz. Vodu valící se před přepad totiž nelze vidět příliš často a podaří se to skutečně jen při větších povodních. Na Žermanické přehradě lidé dychtí po vidině velkého vodopádu přes velké segmenty. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Po 16. hodině nastal zlom v dopravě v Havířově. Policie se vzhledem ke komplikacím, které objížďka přes Šumbark působila, rozhodla operativně pouštět vozidla po Ostravské ulici obousměrně.

Lidé i firmy už nabízejí pomoc, Havířov nabízí ubytování evakuovaným z okolí

"V Havířově je vzhledem k poloze na kopci podstatně lepší situace než v ostatních obcích na Karvinsku. V sousedních Horních Bludovicích hrozí evakuace 6 rodinných domků, týká se zhruba 20 lidí. Havířov pro obce v okolí nabídl zajištění ubytování pro evakuované osoby. Vyzýváme občany, aby se nezdržovali v blízkosti řek ani drobných toků a především, aby uposlechli, pokud budou vyzváni k evakuaci. Děkujeme lidem a firmám, které se již v současné době na nás obracejí s nabídkou pomoci," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Hladiny začaly klesat
Velmi dobrá zpráva přišla v pondělí vpodvečer. Pokles hladin byl zaznamenán na Olši v Jablunkově, Českém Těšíně, i Věřňovicích, Stonávce v Hradišti, Petrůvce v Petrovicích, Lučině v Bludovicích i Radvanicích. U některých bude pokles trvat několik hodin, než se dostanou ze třetího do druhého povodňového stupně a následně do prvního a k normálu.

Zatímco mnohé řeky budou klesat, některým zůstanou hladiny zvýšené ještě několik dnů. Patří mezi ně Stonávka a Lučina. Napájet je budou přehrady, které budou odpouštět, aby si vytvořily rezervu pro případnou další dávku dešťové vody. Voda by se však měla držet v korytech řek a neměla by páchat další škody. Ještě v pondělí večer by měla zvýšit odtok Žermanická přehrada. Tím by se zvýšil průtok v řece Lučině. "Předpokládáme, že odtok zvýšíme ve večerních hodinách. Ještě ale nedokážeme říci, jaké množství z přehrady pustíme. V každém případě to bude jen tolik, aby se hladina nedostala nad úroveň, která v řece byla v průběhu dne. Rozhodneme až podle aktuálního vývoje počasí," řekl vedoucí dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

Poslední na řadě je Bohumín

Na dvě povodňové vlny čekají v Bohumíně. Ve městě pokračují preventivní záchranné a evakuační práce, protože leží na soutoku Olše a Odry. V průběhu dne byli evakuováni pacienti nemocnice, lidé v záplavové oblasti vyklízeli sklepy a přízemní prostory. Z poslední katastrofální povodně v roce 1997 všichni vědí, kam by se voda mohla dostat a riziko nepodceňují. Ještě po 20. hodině přijížděli hasiči z okolních obcí, aby přiložili ruku k dílu. Například Rychvaldští jeli evakuovat dobytek, který by se mohl v noci dostat do ohrožení. Nejvyšší hladinu řeky Olše v Bohumína očekávali po 20. hodině. V té době Odra ve Svinově dosahovala svého maxima a vzdmuté hladině bude trvat několik hodin, než se dostane do Bohumína.

Úterý má rozhodnout

V průběhu pondělního večera a noci na úterý došlo na mnoha místech ke zlepšení. Voda klesala nejen v korytech toků, ale ustupovala i ze silnic. Otevřena tak mohla být například silnice ze Šenova na Havířov, byť jen v jednom jízdním pruhu.

„Zatopený je stále železniční podjezd u nádraží, takže je komplikovaný dojezd ze Šumbarku do ostatních městských částí. Uzavřeny jsou také ulice Mezidolí a U Koupaliště. Žádáme proto řidiče, aby byli trpěliví a ohleduplní a vyjeli raději s předstihem. V Havířově zatím nemuselo dojít k evakuaci osob.
Nyní naši pracovníci objíždějí jednotlivé cesty a kontrolují toky,“ upřesnila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková. Fotografie a video najdete v hromadné fotogalerii.

Dojet se dá i po Ostravské ulici do Karviné a jízda je možná i v opačném směru. V lokalitě Sovinec však hlídkují policisté, protože stav vody je velmi proměnlivý. Silnice je proto průjezdná podle aktuální situace.

V Bohumíně ještě stále není vyhráno. V úterý dopoledne voda ohrožovala trafostanici v Drátovenské ulici. Energetici a vedení města mají obavy, aby město nezůstalo bez elektrické energie. „Pomocí čerpadel tam hasiči udržují hladinu vody na mezní výši, ale jestli se tam dostane voda, bude půlka města bez elektřiny,“ uvedla před desítkami minut mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Zaplaveny jsou okrajové části města, přímo ve městě je řada uzavírek. Policie uzavřela železárenský nadjezd nad tratí, silnici pod ním zalila voda. Gymnázium a Střední škola Bohumína vyhlásily v úterý a ve středu, resp. ve čtvrtek volno. Od pondělka bylo v Bohumíně evakuováno přibližně 70 obyvatel z nejvíce ohrožených míst.

Vodohospodáři snižují hladiny přehrad

Snížení hladiny řeky Lučiny využili vodohospodáři, kteří v 7 hodin zvýšili odtok ze Žermanické přehrady. Voda by se neměla vylévat z koryta. Z původních 9,66 kubických metrů vody za sekundu byl odtok zvýšen o 10 kubíků. V 11. hodin byl odtok zvýšen na 23 kubíků. U Těrlické přehrady se postupně snižuje odtok, když klesá množství vody přetékající přes horní přeliv.

Po úterní desáté hodině hlásilo město Havířov průjezdné všechny silnice, které musely být uzavřeny v souvislosti s velkou vodou. V souvislosti s řízeným odpouštěním vody ze Žermanické přehrady se však opět očekává zvýšení hladiny v řece Lučině. Její boční přítoky by se proto opět mohly rozlít do polí a případně i na vozovky. "K vylití by nemělo dojít. Z přehrady budeme odpouštět jen tolik, kolik koryto zvládne. Původně jsme chtěli odpouštět už v pondělí večer, ale z důvodu ochrany Bohumína jsme to posunuli až na úterní dopoledne. Do přehrady teď přitéká 23 kubických metrů za sekundu a stejné množství z ní odtéká," řekl vedoucí dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Při postupném otevírání stavidel v hrázi vodohospodáři zjistili, že mohou pustit až 29 kubíků. Na spodním toku situaci sledují nejen čidla, ale rovněž dobrovolní hasiči a havířovští strážníci.

Olše v Těšíně opět nebezpečně stoupá

V 7 hodin byla hladina hraniční řeky Olše v Českém Těšíně na úrovni 450 centimetrů. V deset hodin dosáhla 487 centimetrů. Voda stoupá rychleji než v pondělí, když se za tři hodiny zvedla o více než 30 centimetrů.

V Doubravě ujíždí svah s domky a silnice

Problém s ujíždějícími svahy mají v Doubravě. Svah se dvěma domky v Husově sboru a silnice K Uralům jsou v pohybu. „Lidé z jednoho domku šli k příbuzným. Ke druhému domu je odříznutá cesta a není možné se k němu dostat ani provizorně. Pán, který tam bydlí, se přestěhoval do zahradní chatky, ale z domu odejít nechce,“ popsala situaci starostka obce Květuše Szyroká. Z obce se nedá dojet do Dětmarovic, silnice do vedlejší obce je také zčásti zatopená. A sesouvá se – mimochodem jde o stejnou silnici, která ujížděla i v roce 1997 při záplavách,“ doplnila Szyroká.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje zřídil krizovou linku humanitární pomoci:

Telefon: 950 730 730
E-mail: povoden@hzsmsk.cz

Linka je určena pro občany i firmy, kteří nabízejí humanitární pomoc postiženým lidem v souvislosti s povodněmi v Moravskoslezském kraji.

Ve středu už od řek a deště žádné nebezpeční nehrozí

V noci na středu začaly všechny řeky klesat. Výjimkou je řeka Lučina, kterou napájí Žermanická přehrada. Její hladinu však vodohospodáři udržují těsně pod hranou koryta, aby se nevylévala. V průběhu noci se hladina přehrady snížila o čtvrt metru. Pokles hladiny pokračuje také na sousední Těrlické přehrady, která ráno ještě stále přetékala přes horní bezpečnostní přeliv.

"Řeka Olše v Českém Těšíně se o půlnoci dostala do žlutých čísel, tedy klesla na druhý stupeň povodňového nebezpečí. V šest hodin ráno byla hladina hraniční řeky na úrovni 3,5 metru. Pro srovnání v nekritičtější ráno v pondělí 17. května to bylo o dva metry více. Městský úřad začíná dnešním dnem vydávat potvrzení pro zaměstnavatelé těm občanům, kteří se v důsledku povodní nemohli dostat do práce nebo museli zabezpečit před vodou majetek. Úřad také zveřejnil na svých webových stránkách formulář pro podání žádosti o okamžitou mimořádnou pomoc z důvodu postižení vážnou mimořádnou události," informovala mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Nové telefonní číslo zřídil Krizový štáb města Český Těšín. To bude trvale sloužit pro potřeby řešení krizových situací. Občané s jakýmkoli problémem se mohou obracet na telefonní číslo 553 035 950. „V průběhu dne zveřejníme další informace pro občany v souvislosti s likvidací následků povodní (vysoušeče, úklidové prostředky a podobně,“ uvedla Eva Kwiczalová z Krizového štábu.

Některé části Karviné jsou stále pod vodou, odříznuty od okolí

Čeká se, až voda opadne. „Vážnou situaci máme v zaplavených částech Karviné-Starého Města, Darkova, Louk. Ty jsou odříznuté od Karviné zcela, bydlí tam asi 400 lidí. A také část Bělidla ve Fryštátě,“ uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel. Voda také stojí v Dětmarovicích a Petrovicích, ke je více či méně 102 domů zasaženo vodou. Hasiči odčerpávají vodu dle možností hlavně v Darkově. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii.

Evakuační střediska na karvinských základních školách ukončila činnost už v úterý 18. května. „Ubytovali jsme všechny evakuované lidi, ze 30 až 40 karvinských domů to bylo asi 60 osob. Většina je u příbuzných, někteří v hotelích nebo azylovém domě. Jídelna ZŠ Prameny slouží ale stále záchranářům, vaří tam asi pro stovku hasičů, policistů a lidí z Červeného kříže,“ doplnila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Dobrovolníci Českého červeného kříže obcházejí části Karviné Darkov, Staré Město, Bělidlo a Louky, kde lidem nabízejí pomoc. Jednak psychologickou, jednak materiální – těm, kdo potřebují, je možné dodat čisticí a desinfekční prostředky, čerpadla vody nebo vysoušeče. Fotografie najdete v hromadné fotogalerii

Na některých místech se projevilo dlouhodobé podmáčení půdy

Svah ujíždí v Dolních Domaslavicích, kde jsou v přímém ohrožení tři rodinné domy. Čtěte ZDE. V Havířově se utrhl svah v Hálkově ulici. Čtěte ZDE.

Cyklista spadl do vody a málem se utopil

"Záchranná služba vyjížděla ve středu před polednem k muži do Karviné-Darkova, který byl ohrožen tonutím. Událost operačnímu středisku záchranářů nahlásili policisté. Muž jedoucí na kole měl podle zprostředkovaných informací spadnout do vody v oblasti zahrádkářské kolonie, která je stále zaplavena. Na místo byla ihned vyslána posádka rychlé zdravotnické pomoci. Posádka sanitního vozidla se nemohla přímo k postiženému dostat. Do oblasti, kde se nalézal, proto přijela oklikou a zůstala několik set metrů od místa události. Pacienta záchranářům dopravili hasiči. Sedmasedmdesátiletý muž byl při vědomí, mimo přímé ohrožení života a se zdravotníky komunikoval. Byl však zcela promočený a silně podchlazený. Posádka proto muži zajistila tepelný komfort, žilní vstup a monitoraci srdeční činnosti. Pacient byl následně transportován do zdravotnického zařízení a předán do péče interní JIP nemocnice Karviná-Ráj," popsal mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Ve čtvrtek se řeky vrátily k normálu

Všechny vodní toky na Karvinsku, s výjimkou Odry v Bohumíně a Lučiny v Bludovicích a Havířově, se do čtvrtečního rána dostaly k normálnímu stavu hladiny. S ustávajícími srážkami klesaly ze třetího, druhého a prvního stupně pod povodňový limit. Výjimkou je řeka Lučina, která se drží na hranici druhé a třetího stupně, a to cíleně vlivem vodohospodářů, kteří snižují hladinu Žermanické přehrady. V Bohumíně se na dvojce nachází Odra, která však vytrvale klesá. Zatímco Žermanická přehrada stále odpouští téměř 28 kubických metrů za sekundu, Těrlická snížila odtok až téměř k minimu na 2,2 kubíku. O hodinu později byl odtok zvýšen.

Katastrofální povodeň z roku 1997 překonána nebude
Po několika letech se jedná o jednu z největších záplav po dosud nejhorších z července 1997. Ty letošní je s největší pravděpodobností ani zdaleka nepřekonají, ale svým rozsahem se zařadí na pomyslnou druhou příčku. Pro srovnání: V kritickém momentu roku 1997 se z hor valilo říčkou Stonávkou do Těrlické přehrady 130 kubických metrů vody za sekundu. Na druhém konci přehrady spodními propustmi a horním přepadem protékalo 90 kubíků. V pondělí 17. května 2010 v 6 hodin přitékalo necelých 87 kubíků, zatímco pod hráz odtékalo pouhých 20 kubíků. Později byl otok samovolně zvyšován přetékáním přes přepad na 62 kubíků.