Zatímco město Ostrava zakládá speciální fond, z jehož prostředků se budou hradit pobyty dětí z nejvíce zamořených lokalit města na zdravém vzduchu, radnice měst na Karvinsku s ničím takovým zatím nepočítají. A to přesto, že je zde situace stejná jako v Ostravě, ne-li horší. Na dotaz Deníku to uvedli zástupci jednotlivých radnic.

Havířov, Karviná, ale i Orlová organizují ozdravné pobyty pro děti pravidelně již několik let, ale problémy s kvalitou ovzduší letos v zimě zatím perspektivně neinspirovaly žádnou místní radnici k tomu, že by navýšila prostředky, ze kterých by se třeba pobyty dětí u moře hradily. Výjimkou je Stonava, která právě v reakci na katastrofální rozptylové podmínky letos v zimě a na zveřejněné údaje vědců, již prokázali, že jsou na Karvinsku permanentně několikanásobně překračovány imisní limity, vyčlenila z obecní pokladny dva miliony korun. Více než stovka stonavských školáků tak v létě vyrazí na 14 dní na Jadran.

Také některé havířovské děti jezdí na náklady města k moři, nebo na hory. Nebude jich však radikálně víc než dosud. „Město přispívá na ozdravné pobyty dětí u moře už několik let, ale o jiné „podpoře“ nevím. Rada města zatím žádný nový návrh na navýšení prostředků pro tyto účely neprojednávala,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Podobné je to v Karviné, kde se ročně tři až pět milionů korun soustředí ve Fondu životního prostředí a Fondu volného času dětí. „Z prvně jmenovaného fondu včetně rozpočtových zdrojů se platí přímo ozdravné obyty dětí z Karviné. Samozřejmě je to pro omezený počet dětí, určitě to nejsou tisíce,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Dodala, že o žádné aktivitě někoho z vedení města, kterou by se někdo snažil posílit prostředky na to, aby mohlo k moři jet podstatně více místních dětí, neví. „Diskuze o tom určitě probíhají, ale zatím nic konkrétního. Pokud by se nám podařilo získat do fondů více peněz třeba i z jiných zdrojů než městských, bylo by to určitě fajn,“ řekla mluvčí Karviné.

To radnice v Orlové má zřejmě k výměnným pobytů pro tamní děti našlápnuto nejvíce. Už příští týden podepíše starosta smlouvu o partnerství se zástupci chorvatského přímořského letoviska Crikvenica. Toto město ležící na pobřeží Jadranu je proslulé jako místo vhodné k léčbě dýchacích cest.

„Toto město jsme si jako družebního partnera nevybrali náhodou. Rádi bychom kromě oficiálních setkání toto partnerství využili pro výměnné vzájemné pobyty. V létě by naši turisté včetně dětí mohli jezdit k Jadranu a v zimě zase nabídneme našim chorvatským přátelům pobyty v nedalekých Beskydech,“ uvedl starosta města Jiří Michalík.