Řeka dosáhne 3. SPA při průtoku 900 až 1010 metrů krychlových za sekundu. Moravskoslezský kraj proto vyhlásil kvůli situaci na řekách stav ohrožení. Ten platí pro celý kraj.

V Bohumíně ohrožuje voda z Odry obyvatele Vrbice, Pudlova a Nové Vsi. V pohotovosti by měli být i obyvatelé Šunychlu a Kopytova. Do nejohroženějších oblastí míří s tlampači na služebních vozech městská policie. Strážníci budou místní obyvatele informovat o vývoji celé situace. Doporučí jim, aby se v případě příchodu velké vody připravili na případnou evakuaci.

Hodinu před půlnocí přetékala ve Vrbici zdejší stružka do Vrbického jezera. Hladina Odry stoupá také u Antošovické lávky a zbývá 20 centimetrů, než se voda začne přes hráz vylívat do polí směrem k Rolnické ulici. Očekává se zatopení tamních sklepů. „Zřejmě nebude nutná evakuace, ale situace se rychle mění, a proto by měli být lidé i na tuto možnost připraveni. Odra prudce stoupá, držíme pohotovost, v terénu jsou posílené hlídky městské policie i hasiči. Na radnici budu držet službu v noci osobně. Opět se sejdeme v šest hodin ráno, abychom vyhodnotili informace z nočního terénu. Nejhorší situaci očekáváme na Odře v pondělí 17. května večer,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Záchranné složky jsou v Bohumíně připraveny na případnou evakuaci obyvatel. Povodňová komise zatím žádnou nařídit nemusela. Pokud by ji lidé potřebovali, mohou se obrátit na hasiče na lince 150, případně mohou kontaktovat městskou policii na čísle 156. Lidé v oblasti Odry, Olše a malých potoků by pro každý případ měli mít připravené malé zavadlo s nejnutnějšími potřebami, tedy s doklady, cennostmi, suchým oblečením a podobně.

Olše pak může zkomplikovat situaci v Nové Vsi. Potok Lutyňka, který se do řeky vlévá, osadou protéká. Jeho koryto bylo již v podvečer téměř plné, přesto podle informací z nedělní 23. hodiny zatím nedošlo k zpětnému vzdutí. „To se však může změnit právě v návaznosti na kulminaci Olše. Situace v Nové Vsi je o to horší, že už večer si začala voda hledat cestu jinudy. Pod vodou jsou zahrady a pole, lidé odčerpávají vodu ze sklepů rodinných domků. Zasaženy jsou desítky domácností. Ranní hodiny tady budou podle prognóz kritické,“ popsal situaci starosta Bohumína Petr Vícha. Do Nové Vsi míří hasiči ze stanice v Novém Bohumíně, aby tamní občany informovali o situaci a předpokládané kulminaci Olše.

Ve Skřečoni je situace pod kontrolou. Místní suchá nádrž funguje, hasiči ji monitorují a preventivně čistí česla u skřečoňského potoka, aby nedošlo k vylití vody na křižovatce u kruhového objezdu při vjezdu do Bohumína od Karviné.

„Do nedělní půlnoci jsme zaznamenali četné žádosti obyvatel na čerpání vody ze sklepů. Odkazujeme je na naše dobrovolné hasiče, avšak je nutné zdůraznit, že ve chvíli, kdy voda v řekách a potocích stoupá, je to neefektivní. Je třeba počkat na kulminaci, protože to co odčerpáte, zase zpátky nateče,“ upozornil starosta Petr Vícha.

Zvýšenou opatrnost by měli lidé věnovat při pohybu v okolí stromů. Dlouhotrvající vydatné deště destabilizovaly jejich podloží. Pod náporem silného větru, který déšť doprovází, může dojít k jejich vyvrácení. „Takový případ jsme řešili na Okružní ulici v centru Bohumína,“ potvrdil na zasedání povodňové komise města Václav Ferfecki z hasičské stanice v Bohumíně.

Lucie Balcarová
tisková mluvčí
Města Bohumín