Přehrada měla vytvořenou rezervu, aby stačila pojmout příval vody z beskydských vrchů. Právě na horách spadlo nejvíce dešťových srážek, v úhrnu mnohem více než v nížinách. Vlivem přesycenosti země stékala všechna voda potoky do koryta řeky. Přítok se začal zvyšovat už v pátek. Z běžných jednoho až dvou kubických metrů za sekundu se v průběhu několika hodin v pondělí v 6 hodin ráno vyšplhal až na dlouhodobé maximum 86,9 kubíků. V té době většinu vody přehrada zadržovala a pod hráz pouštěla jen necelých 20 kubických metrů za sekundu.
Vodní dílo tím plnilo ochrannou úlohu. Bez regulace by Stonávka při tomto množství vody zalila Albrechtice, Stonavu a Sovinec, než by se vlila do Olše. Hladina se tím však zvyšovala až ke hraně přelivu. Množství vody, které odtéká přes přeliv, už nedokáží vodohospodáři regulovat.
"Prostor, který byl v přehradách k dispozici (celý retenční a část zásobního prostoru, získaného včasným odpuštěním přehrad), se postupně zaplnil do pondělí 17. 5. 2010 do podvečerních hodin. Po naplnění přehrad voda musela začít odtékat bezpečnostními přelivy a to se také stalo. Tohoto bodu bylo dosaženo ve chvílích, kdy srážky začaly významně slábnout a současně s tím začala slábnout i nezbytnost významné retence. Dá se tedy jednoznačně prohlásit, že protipovodňová úloha přehrad byla opět naplněna a sehrála důležitou roli při snižování povodňových průtoků," uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.
V pondělí v 17 hodin z Těrlické přehrady odtékalo 63 kubických metrů za sekundu, přičemž dvě spodní výpusti se na celkovém množství svou kapacitou mohly podílet jen zhruba z poloviny. Jedna výpusť má průtok 18 kubíků, druhá 20.
Ve srovnání s nejhorším povodňovým rokem 1997 bylo na přítoku naměřeno 130 kubických metrů za sekundu a na odtoku 90 kubíků.
Vodohospodáři nyní doufají, že se srážky už nebudou zvyšovat. Přítok do přehrady by se tak pomalu snižoval a tím by hladina přehrady mohla klesat. Rezervu budou vytvářet až ve chvíli, kdy se sníží hladina i na Olši.