„V této krizové situaci máme vlastního psychologa, který obětem povodní pomáhá,“ upozornila Hana Szotkowská, mluvčí nemocnic v Českém Těšíně. Několik vyděšených pacientů již v nemocnici měli.
Přijali například několik imobilních občanů, u kterých velká voda vzbuzuje velké obavy, zřejmě i v souvislosti s tím, že se sami hýbou jen s obtížemi nebo vůbec. V nemocnici se ocitají lidé, u kterých je propojen psychický a zdravotní stav.
„Často dochází se zhoršeným psychickým stavem také ke zhoršení fyzického stavu. Lidé přicházejí s vysokým tlakem, ve stresu, je to taková propojená nádoba. A když se uklidní psychika, zlepší se i fyzický stav,“ líčí Szotkowská.
Českotěšínská nemocnice je připravena na lidi, vyděšené povodněmi. „V první fázi jim pomáhají lékaři a zdravotní sestry. Ale máme i psychologa, určeného pro tuto situaci. Toho mohou lidé v nemocnici vyhledat,“ upozornila mluvčí nemocnice.
V případě lehčích potíží stačí k uklidnění přítomnost lékaře. V případě těžších případů zasahuje psycholog. „Pro tyto lidi máme speciálně vyhrazená lůžka, určitě je neodmítneme, pokud přijdou požádat o pomoc,“ uvedla Szotkowská.
Nabídka psychické podpory potrvá samozřejmě i po povodních, mnohdy se šok dostaví teprve po nich – a po největším stresu. Síť nemocnice, do které Český Těšín patří, funguje na větším území, například i v Třinci nebo na Přerovsku, tedy na místech také zasažených velkou vodou.
Totožnost ani bližší informace o hospitalizovaných nemocnice zveřejnit nechce, s ohledem na jejich stav – a v obavě, aby se ještě nezhoršil. Něco podobného plánují i v Karviné. „Zatím řešíme to nejakutnější – tedy evakuaci, ty pacienty, kteří k nám přichází z jiných nemocnic,“ řekla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.