Úřady budou fungovat i o víkendech, hasiče a úřady je možno požádat o zapůjčení vysoušečů nebo čerpadel k vyčerpání vody ze sklepů. Mimo jiné dávají úřady také omluvenky do práce těm, kteří nemohli pro vodu dojet.
Karviná
V plné polní slouží v Karviné 140 hasičů, posily jim přijely ze středních a jižních Čech i z Prahy.
„Hasiči přivezli i nejvýkonnější čerpadlo, které čerpá vodu z laguny v Darkově. Menší čerpadla fungují i v dalších částech města,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.
Lidé se tak budou moci co nejdříve vrátit domů a začít likvidovat škody, způsobené vodou.
Už nyní pracovníci magistrátu – sociálního odboru shromažďují v postižených oblastech požadavky na rychlou finanční pomoc.
„Dávky mimořádné okamžité pomoci lze vyplácet neprodleně, během pátku je možné přijít na odbor přímo až do 14.30 hodin. I v sobotu a v neděli mezi 8 a 14 hodinou bude možné žádat o finanční pomoc,“ uvedla Swiderová.
Dnes bude otevřena budova magistrátu na ulici Zakladatelská v Karviné-Novém Městě, o víkendu budova B na ulici Karola Sliwky ve Fryštátě.
Čísla krizových linek v Karviné jsou 596 387 322 a 596 387 437.
Český Těšín
Ve čtvrtek ráno začali strážníci s distribucí vysoušečů – věci dodávají žadatelům přímo do domu. Na odstraňování následků povodní a také protipovodňových opatření stále pracují hasiči. „Naši muži vysoušeče nejen rozvážejí, ale je také lidem na místě zapojují a vysvětlí jim i obsluhu,“ řekl ředitel MP Petr Chroboczek.
Krizový štáb města Český Těšín stále přijímá žádosti občanů o zapůjčení vysoušečů, čerpání vody nebo úklidové a čistící prostředky.
„Platí zásada, že přednost mají obytné objekty, teprve poté komerční. Podařilo se nám také zajistit desítky vysoušečů, a to ze zdrojů kraje a rovněž od Charity. Vysoušeče budou k zapůjčení v budově Městské policie,“ uvedl starosta města Vít Slováček.
Na stránkách radnice lidé najdou formulář s žádostí o okamžitou mimořádnou pomoc. V případě jakýchkoli problémů mohou lidé použít jednotné číslo 553 035 950. Radnice jej zřídila speciálně pro účel povodní a pomoci po nich.
Bohumín
Nešťastníci, kterým se voda dostala do bytů, se mohou hlásit přímo na úřadě na sociální pracovníky – i telefonicky. Zaměstnanci úřadu je navštíví přímo doma a situaci posoudí. Žádosti vyřizuje i kancelář na radnici v přízemí.
„Psychosociální pomoc poskytuje například psycholožka Kateřina Kováčová v prostorách ZŠ Čs. Armády, kontaktní telefon 596 012 641. K dispozici bude od pondělí do pátku v době od 8 do 11 hodin, a ve středu a v pátek také v době od 14 do 16.30 hodin,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.
Lidí, kteří chtějí poslat finanční dary, tak mohou činit na účet 19–1721638359/0800, variabilní symbol 9999.
Krizové linky v Bohumíně mají čísla 596 092 127 a 596 092 235.
Dolní Lutyně
Vlastními silami si zatím pomáhají obyvatelé Dolní Lutyně, především nejvíce postižených Věřňovic.
„Vodu ze sklepů čerpají naši dobrovolní hasiči, ti také budou podle potřeby distribuovat vysoušeče do domů, kde je to potřeba,“ uvedl starosta obce Pavel Buzek. Finanční škody dle jeho slov nejsou příliš velké.
Obec mezi domy také postavila kontejnery na naplavený odpad.