Paní Vendule Kárné z Ostravy se nedávno začal v rohu obrazovky objevovat piktogram, který ji upozorňuje na to, že místo programu ČT 2 může brzo sledovat jen zrnění. Jeho analogové vysílání totiž na Ostravsku končí. Konkrétně v pozdních hodinách středy 30. června, kdy se „odstřihne“ analogový vysílač velkého výkonu ČT 2 Ostrava-Hošťálkovice. O měsíc dříve, než bylo v plánu.

„V oblastech pokrytí vysílače Ostrava-Hošťálkovice je již divákům dostupné digitální zemské vysílání všech čtyř programů České televize. Další souběh analogového zemského vysílání tedy v regionu pozbývá významu, byl by nehospodárný,“ sdělil Štěpán Janda z tiskového odboru České televize.

Současně by se lidé, kteří bydlí v regionu Ostrava, měli dočkat lepšího digitálního signálu s nabídkou multiplexu 1, tedy hlavně programů České televize a Českého rozhlasu. Od konce června totiž síť posílí digitální vysílač velkého výkonu Frýdek – Lysá hora. Do řádného provozu má být spuštěn právě v době vypnutí analogové ČT 2 z hošťálkovického vysílače. Na zlepšení obrazu se pak mohou těšit například lidé na Opavsku či ve Valašském Meziříčí, kteří mívají špatný příjem. „Na Lysé hoře se měla měnit anténa už minulý týden, kvůli špatnému počasí se práce ale pozdržely,“ poznamenala mluvčí společnosti České radiokomunikace Marie Fianová.

Zbylé programy vypnou za rok a půl


Územní oblast Ostrava, která zahrnuje Ostravsko, Frýdecko-Místecko, Novojičínsko a části Opavska, Olomoucka a Vsetínska, tak bude „zásobena“ digitálním signálem z několika velkých vysílačů – ze Slezské Ostravy, Hošťálkovic a Frýdku – Lysé Hory, které budou vysílat na stejném kmitočtu. Rozsah, kam všude má signál sítě 1 z Lysé hory dosáhnout, ukazuje orientační mapka na webových stránkách digict.cz.

„Reálné pokrytí bude Česká televize vyhodnocovat kontrolními měřeními ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem. Pokud zjistíme místa, která mají neuspokojivou kvalitu či intenzitu signálu, budeme analyzovat vhodnost vybudování digitálního dokrývače, tedy vysílače malého výkonu a lokálního významu,“ vysvětlil Janda.

Sledovat Novu, Primu a program ČT 1 bude možné na Ostravsku analogově ještě rok a půl – až do nejzazšího termínu, který umožňuje vládní nařízení. Podle plánu technického přechodu má totiž analogové vysílání na Ostravsku skončit nejpozději v listopadu 2011. Bez set top boxu nebo moderního televizoru s digitálním tunerem se tak už po tomto termínu lidé neobejdou. Kvalitním digitálním signálem by televize Nova a Prima, ale také multiplex 3 s programem Z1 a Public TV, měly pokrýt většinu obyvatel v regionu Ostrava příští rok v dubnu.