Na kompletní vyčíslení vzniklých škod je ještě brzy, nicméně je jasné, že se budou počítat ve stovkách milionů. Po sobotní návštěvě premiéra Jana Fischera a předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka se snad dá počítat s penězi na obnovu ze státních prostředků i z peněz Evropské unie. „Mohli bychom požádat o prostředky z Fondu solidarity,“ prohlásil při setkání s českým premiérem v Darkově šéf Evropského parlamentu, který shodou okolností pochází z nedalekých Smilovic.

Karviná zatím eviduje 400 poškozených domů v částech Darkov, Louky, Doly, Fryštát a Staré Město. Poškozena byla také silnice I/67 mezi Karvinou a Českým Těšínem. „V terénu máme spoustu lidí, statiky a stavební odborníky, kteří situaci mapují a vyčíslují škody,“ uvedla včera ráno mluvčí magistrátu Šárka Swiderová s tím, že včera Stavební úřad vydal první demoliční výměr pro neobydlený dům v Darkově.

Podobná situace je v Bohumíně, kde se na několika místech stále ještě drží voda. „Momentálně čerpáme vodu z lagun, které se vytvořily a ze kterých voda nemá jak odtéct. Takových míst jsou desítky, uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Ani všichni obyvatelé okrajových částí města se vody ještě docela nezbavili. Hladina Odry je totiž stále vysoká. „Lidé ze Starého Bohumína říkají, že pokud hladina neklesne pod tři a půl metru, bude se jim pořád tlačit voda do sklepů,“ vysvětlila Balcarová.

Město ovládl velký úklid. Jen za víkend odvezli tamní technické služby okolo 40 tun odpadu, kteří lidé nanosili do přistavených kontejnerů.

Na obyvatelstvo ze zaplavených oblastí však číhá nová „pohroma“ a to jsou komáři. Díky teplému počasí mají ideální podmínky pro množení se, a proto už města chystají protiopatření. „V těchto dnech probíhá postřik insekticidy,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.