„Ale nedal jsem ho bohužel očkovat proti vzteklině. Prostě jsem nevěděl, že se to musí. Bobík je navíc zdravý, takže u veterináře jsem s ním zatím nikdy nebyl,“ řekl muž.

Mohl přitom přijít ještě o větší částku, pokuta na místě za neočkovaného psa je až pět tisíc korun. Pokud majitel nezaplatí ihned, zvýší se částka ještě o poplatek za správní řízení.

Očkování proti vzteklině je přitom povinné i pro kočky, což mnoho majitelů těchto zvířat ani netuší. V mnoha obcích a městech přitom pořádají očkování proti vzteklině na veřejně přístupných místech, hromadně, takže majitelé psů mohou využít i této služby, organizované městem – leckdy levnější, než očkování přímo v ordinaci.

V rodinných domech a bytech v regionu žijí spolu s lidmi tisíce psů. Ne všichni tito psi jsou ale přihlášení na příslušném obecním úřadu. A ne všichni jsou očkovaní. „My sami za sebe očkování nekontrolujeme. Ani u přihlášených psů,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Například Karviná kontroluje pouze to, zda přihlášený pes je také označený čipem. „To máme zakotveno v městské vyhlášce. Očkování proti vzteklině je povinné ze zákona, takže toto kontroluje Státní veterinární správa. My ne,“ dodala Swiderová.

Veterinární správa funguje spíše na základě stížností, než na preventivních kontrolách. Uniknout očkování je tedy, pokud majitel zvířete nevzbuzuje přílišnou pozornost okolí nebo nemá konflikty se sousedy, relativně snadné.

Doočkování psa provádějí veterináři leckdy až v případě, když neočkovaný pes někoho pokouše. „Stává se, že pes kousne člověka. Ošetřující lékař pak často žádá potvrzení, že pes je očkovaný. A pokud není, často majitel zvíře přivede, aby bylo očkováno alespoň dodatečně,“ uvedl veterinář Marian Koneczny z Orlové.

Toulaví (a tedy neočkovaní) psi jsou koloritem spíše jihoamerických a jiných zemí, v České republice se vyskytují jen do momentu, než jsou odchyceni a odvezeni do útulku. „Pes bez pána se, na rozdíl od kočky, v našich končinách většinou sám neuživí,“ upozornil Konieczný.