Volební místnosti se otvírají ve čtrnáct hodin, zavírají ve dvaadvacet hodin. Hlasovat je možné i zítra od osmi do čtrnácti hodin. Jak volby dopadnou, těžko předvídat, jisté je, že úřednická vláda, která vloni nahradila koaliční vládu Mirka Topolánka, se stane historií, změní se složení dvousetčlenné Poslanecké sněmovny.

V minulém volebním období měl Moravskoslezský kraj ve sněmovně třiadvacet poslanců. Jedenáct za ČSSD, sedm za ODS, komunisté byli tři, lidovci a zelení získali po jednom křesle. Je na vás, na voličích, zda jejich počet a rozložení politických sil bude stejné, či svým hlasováním pořádně zamícháte kartami. O vaši přízeň usiluje v Moravskoslezském kraji sedmnáct politických stran a hnutí.

Pokud chcete, aby hlas Moravskoslezského kraje měl v Poslanecké sněmovně větší váhu, určitě k volbám přijďte a odevzdejte platný hlas. Všechny volební výpočty totiž vycházejí z celkového počtu odevzdaných platných hlasů. Zjednodušeně řečeno, jednotlivé kraje dostanou poslanecká křesla podle celkového počtu platných hlasů. Mandáty si pak rozdělí jen ty strany, které dostaly více než pět procent hlasů. Teoreticky se může stát, že menší kraj bude mít více poslanců než kraj větší, pokud tam k volbám přijde více lidí. S hlasy pro strany, které zůstanou pod pěti procenty, se už dále nepracuje, úspěšnějším stranám se nepřipočítávají a ani se jim nijak nepřidělují.

Na rozdíl od parlamentních voleb v roce 2006 může nyní volič zakroužkovat čtyři kandidáty na volebním lístku politické strany, kterou si vybral. Před čtyřmi roky to byli jenom dva. Snížila se také hranice, při jejímž dosažení přeskočí kandidát do čela kandidátky – ze sedmi na pět procent.

Pokud tedy kandidát dostane pět procent z celkového počtu hlasů odevzdaných pro danou politickou stranu v kraji, přeskočí všechny své kolegy a dostane se na první místo celé kandidátky. Může se ale stát, že se najde i kandidát s více procenty preferenčních hlasů. Lídrem se pak stává ten, kdo dostal nejvyšší počet kroužků, ostatní upřednostnění se pak řadí za ním.

Dejte si ale pozor na počet kroužků „Pokud jich bude na lístku více, počítá se takový hlasovací lístek ve prospěch vybrané politické strany, k přednostním hlasům se však nepřihlíží. Jiné písemné úpravy nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv. I když vložíte do obálky lístek strany, kterou nemáte rádi, a dopíšete na něj „šťavnatý vzkaz“ či přeškrtáte kandidáty, zvolili jste ji,“ uvedl Jan Berousek z moravskoslezského krajského úřadu. Upozornil také na to, že pokud jdete k volbám a své znechucení nad politikou chcete dát najevo odevzdáním prázdné obálky, je to, jako byste volit nešli. Prázdná obálka se nepočítá.

Pokud máte propadlé doklady a chcete jít v pátek nebo v sobotu volit, můžete si vyřídit krátkodobý občansmký průkaz bez strojově čitelných údajů, který má platnost jeden rok.