Celodenní hlavní program se odehraje na náměstí Republiky. Zahájení bude samozřejmě patřit květinovému korzu. Průvod se bude řadit u magistrátu. Na trasu se vydá v 11 hodin.

Více o tématu a loňském ročníku čtěte v Souvisejících článcích

Trasa korza je prodloužena

Po loňské zkušenosti, kdy mnoho lidí nemělo na vyzdobené vozy a účinkující v průvodu dobrý výhled přes špalíry diváků lemujících silnici, byla letošní trasa prodloužena. Od magistrátu je trasa vedena po Hlavní třídě k náměstí Republiky, kde pokračuje po Dlouhé třídě ke Společenskému domu. V místě světelné křižovatky přechází trasa do protisměru. U Kosmosu se otáčí zpět do města a v křižovatce u Společenského domu odbočuje vlevo na Národní třídu a Centrální parkoviště.

Po dobu konání květinového korza mohou diváci stát podél vozovky a na středových travnatých pásech.

Květinové korzo v centru města bude v případě příznivého počasí živě přenášet Deník na svých internetových stránkách. Streamované video bude možné přehrávat za pomocí flash přehrávače. Deník také bude z celé akce připravovat průběžné zpravodajství, včetně fotogalerie a videozáznamů.

Diváci se mají skutečně na co těšit. V květinovém průvodu městem bude kolem dvou tisíc lidí, 35 nazdobených vozidel, 10 kočárů s koňmi, ale také například obří loutky, opice, velbloud a lama.

„Přípravy na květinovou slavnost vrcholí. Ve středu přivezly do areálu Technických služeb kamiony s 15 tisíci květinami. Jsou mezi nimi například růže, chryzantémy, lilie, kaly, anturie, karafiáty nebo gerbery. Z těchto květin budou nazdobeny vozidla do sobotního průvodu a také se z nich budou tvořit květinové sochy,“ informovala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Slavnosti vévodí zvířata

Tématem letošního ročníku Havířova jsou zvířata a proto se lidé mohou těšit nejen na deset květinových soch na toto téma, ale také na živá zvířata v průvodu. Kromě koní půjdou v průvodu opice, velbloud a lama. Účastníky průvodu budou také děti mateřských škol, základních škol, středních škol, folklorní soubory, dechové orchestry, sportovní kluby, mažoretky, žongléři, bubeníci nebo obří loutky. K vidění bude také barmanská show na autě, v průvodu půjdou i kynologové se 30 psy, včelaři, pohádkové bytosti a další.

Celý den budou na náměstí Republiky tvořit soutěžní družstva floristů květinové sochy na téma zvířata. Kolem 15 hodin tak budou moci lidé shlédnout až dvoumetrové květinové sochy. „Lidé budou formou soutěžních kupónů vybírat ty nejkrásnější, jejichž autoři budou odměněni. Novinkou v letošním roce bude speciální hodnocení dětí. Cenou primátora města Havířova a Cenou Svazu květinářů a floristů ČR budou odměněni i vylosovaní hodnotitelé, tedy občané. Po 19. hodině bude vyhlášen vítěz veřejné soutěže o nejlepší slogan Havířova v květech. Celkem přišlo do soutěže 16 návrhů. Soutěž o nejlepší povídku a básničku ještě ukončena není. Lidé mohou své návrhy posílat do 10. září“, uvedla hlavní organizátorka akce Radmila Friedlová.

Program až do noci

Květinovým korzem však sobotní slavnosti zdaleka nekončí. Na náměstí Republiky bude od 10 hodin připraven kulturní program pro děti i dospělé. Kulturní odpoledne proběhne na 2 pódiích, pod širým nebem se spoustou her a soutěží pro děti. Vystoupí děti havířovských škol, folklórní soubory, ale také hvězdy naší scény jako MIG 21, Čechomor, Eva a Vašek, Miro Šmajda a švédská skupina Rednex. Tančit a bavit pod širým nebem se bude celý Havířov. Květinovou letní slavnost zakončí „květinový“ ohňostroj.

Pozor v dopravě
Celodenní program zasáhne citelně do dopravy v celé centrální části města. Po dobu konání květinového korza bude veškerá doprava svedena z páteřních komunikací na ulice Na Nábřeží a U Stromovky a Mánesovou. Po těchto ulicích bude vedena také pravidelná autobusová doprava. Na autobusových zastávkách jsou vyvěšeny informace o změnách.
Hlavní třída od Podloubí po křižovatku s ulicemi ČSA a J. Wericha bude uzavřena do 14. hodiny. Část k OD Elan a Dlouhá třída z centra ke Kosmosu bude uzavřena do půlnoci. Stejně tak bude do půlnoci uzavřena Národní třída, která bude sloužit jako parkoviště. Pouze pro pěší budou vyhrazeny také ulice Fibichova a Beethovenova.
U zátarasů budou policejní hlídky, které budou dopravu odklánět, aby byla zajištěna plynulost provozu. Návštěvníky květinové akce také navedou k odstavných parkovištím.
Automobily v zakázaných zónách budou odtaženy
Pro potřeby řazení účastníků korza potřebují organizátoři plochy některých ulic a parkovišť. Na těch platí po nezbytně nutnou dobu zákaz stání. Místa jsou už delší dobu označena značkami a strážníci na sobotní omezení upozorňují letáčky. Vozidla, která přes všechna varování zůstanou v zákazech, budou ráno odtažena na hlídanou plochu u autobusového nádraží.