V nemocnici v Havířově, Karviné-Ráji a Orlové a čtyřech jimi provozovaných lékárnách včera skončilo proplácení zdravotnických poplatků.
Rozhodla o tom Rada Moravskoslezského kraje.

„Hlavním důvodem kroku, ke kterému rada kraje přistoupila, bylo vyjádření Evropské komise, která navrhuje dva možné způsoby řešení, jež by byly v souladu s pravidly veřejné podpory. A to hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních bez ohledu na zřizovatele, anebo tyto poplatky neproplácet vůbec. Moravskoslezský kraj není schopen ze svého rozpočtu hradit proplácení zdravotnických poplatků všem zdravotnickým zařízením v kraji bez ohledu na zřizovatele, proto musel přistoupit na druhou možnost a proplácení zrušit,“ objasnil hejtman Jaroslav Palas.

Zákazníci krajských lékáren v Karviné, Havířově a Orlové tak již několik desetikorun neušetří, ač této možnosti hojně využívali.
„Proplácení poplatků bylo velmi využívané. Neznám přesná čísla, ale podle mého odhadu přibližně osmdesát procent lidí v naší lékárně si nechávalo poplatek za léky proplatit,“ informoval vedoucí krajské lékárny v Orlové Robert Bartas.

Ten pocítil ve svém zařízení v souvislosti s proplácením poplatků za léky nárůst klientely. „Určitě sem chodilo více lidí. Především když se proplácení poprvé zavedlo. To byl ten boom nejvýraznější. Teď se zrušením proplácení poplatků může opět dojít k odlivu lidí, ale nemyslím si, že bude výrazný,“ dodal Bartas.

Zaradovat se mohou naopak soukromí lékárníci, kteří již dlouhodobě proti proplácení poplatků bojují. Na druhé straně žádné velké nadšení u nich rozhodnutí kraje nevzbudilo. Podle nich se jedná spíše o Pyrrhovo vítězství.

„Na toto rozhodnutí je podle mě již příliš pozdě. Lidé už asi zůstanou věrní těm lékárnám, kam přešli a na které si zvykli,“ myslí si Naděžda Hájková z lékárny Eden v Karviné, která vinou proplácení zdravotnických poplatků přišla asi o třetinu své klientely.

Podobně skeptická je i její kolegyně z lékárny Salve v Karviné-Novém Městě. „Kvůli tomu, že jsme na rozdíl od krajských lékáren nepropláceli poplatky, jsme přišli asi o polovinu zákazníků, což nás málem položilo. Také si nejsem jistá, jestli se lidé k nám zpátky pohrnou. To ukáže až čas,“ doplnila Daniela Kinčeková.

Moravskoslezský kraj až do včerejšího dne kompenzoval zdravotnické poplatky pouze v ambulancích a v lékárnách zdravotnických zařízení, jejichž zřizovatelem nebo zakladatelem je.