Společné domovní prostory budí od první chvíle hrůzu a odpor. Sklepy už zdaleka nepřipomínají sklepy, ale jen volně přístupné prostory, kde je uskladněné všemožné haraburdí. Mnohdy i hezky zařízené byty zase ničí všudypřítomná plíseň. Slušní lidé chtějí z místa co nejdříve pryč: domy v dezolátním stavu a hluční sousedé, to je příliš vysoká daň za střechu nad hlavou.

Komunikace se zástupci RPG je ale podle nájemníků na špatné úrovni. „Poslední žádost o výměnu bytu jsem dávala v dubnu minulého roku. Nic se ovšem neřeší, nikdo mi neodpověděl a ani se mi nenamáhali poslat nějaké stanovisko. Lidé z RPG si to tady vyfotili, sepsali, ale od té doby nic neudělali,“ uvedla obyvatelka domu ve Slezské ulici Wróbelová Monika.

„Nemůžeme v žádostech o výměnu bytu vyhovět všem. Máme své limity, a když je možnost, náhradní byt nabídneme. Ale to vychází z nabídky a poptávky,“ kontruje mluvčí RPG Petr Handl.

Stejně jako její sousedé i paní Wróbelová bojuje s plísní v bytě. „Každý rok tady malujeme, jinak by to tu vypadalo hrozně. Plíseň se nám do bytu dostává neustále, ať děláme, co děláme. Pomoci ze strany majitele bytu se ovšem člověk nedovolá,“ dodala Wróbelová.

I sousedka naproti má plíseň prakticky všude. Její dítě je astmatik a dětská lékařka jednoznačně doporučila výměnu bytu, jelikož ten současný je závadný. „Do vany se nám dokonce naplavily výkaly. Manžel pracuje na šachtě, poctivě platíme nájem, proto nevím, proč musím snášet tyto podmínky,“ uvedla žena, která si nepřála být jmenována.

„My s těmi lidmi pracujeme a vidíme ten problém zblízka. Pracujeme s mnoha slušnými romskými i neromskými rodinami, které tady žijí a RPG neignoruje jen požadavky lidí, kteří tady třeba dělají nepořádek, ale i těch slušných,“ doplnila Kateřina Šutorková, manažerka evropského projektu terénních programů.

Na nepořádek, který udělají ti problémoví, doplácejí všichni. Kultura bydlení by se ale podle mluvčího Petra Handla měla zlepšit i ve Slezské ulici a to v příštích letech.

„Máme tam naplánovány výměny oken, fasády, opravy vnitřních prostor a podobně. To vše by se mělo stihnout do roku 2013. V jiných částechPoruby jsme již začali s opravami, na vámi zmíněné domy se brzy dostane,“ slíbil mluvčí společnosti.