V Bohumíně už odeslali první balík žádostí. „Bylo jich třiašedesát. Byty jsme kontrolovali, udělali fotodokumentaci a těch více než šest desítek domácností má skutečně nárok na odškodnění,“ vysvětluje Hana Gonsiorová z bohumínské radnice, která má tuto záležitost na starosti.
Ti, kterým se voda dostala do bytů, mohou ale podávat žádosti na bohumínské radnici i nadále. „Počítáme s tím, že na ministerstvo ještě pošleme druhou várku,“ ujistila Gonsiorová.

Někteří obyvatelé Bohumína si již na peníze sáhli. „Starosta rozhodl, že nebudeme čekat, než nám peníze přijdou z ministerstva, a budeme je předčasně vyplácet z městské kasy,“ dodala Gonsiorová.

Bohumínští radní vědí, co dělají, ministerstvo totiž už nebude zaslané žádosti opětovně ověřovat. „Je pod nimi podepsán starosta, který za ně zodpovídá. To je pro nás dostatečně důvěryhodné, a tak nemusíme jednotlivé požadavky lidí sami přezkoumávat. To by bylo i pro nás značně komplikované. Proto žádosti lidí podepsané starostou mají na třicet tisíc korun nárok,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.
Když před pár dny kontroloval počet žádostí, které na ministerstvo dorazily, bylo jich minimum.

„To se ale zcela jistě brzy změní. Města a obce totiž vyčkávají, až jich budou mít větší balík, který pak pošlou nárazově,“ shrnul Ayrer.
Příkladem může být právě Bohumín, který první várku odeslal teprve ve čtvrtek.

V Karviné k pátečnímu dni přijali asi desítku požadavků na státní podporu. Většina z nich byla ze zaplaveného Darkova. „Lidé o této možnosti ví, informovali jsme je myslím dostatečně. Většina lidí ale byla pojištěna, takže si tyhle záležitosti řeší se svou pojišťovnou,“ vysvětlila poměrně nízký stav podaných žádostí v Karviná vedoucí sociálního odboru Blanka Dadoková.