„Po vytrvalých deštích byli všichni natěšení na pěkné počasí. Bohužel šla přitom opatrnost trochu stranou. Tři případy během tak krátké doby, to je alarmující,“ potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Ve všech případech hrála roli nepozornost a bicykl, na jednom karambolu se podepsal i alkohol. To když v Havířově na Náměstí republiky srazil sedmnáctiletý mladík na kole teprve tříletého chlapce. „Dítě po střetu utrpělo oděrku na hlavě a zranění jazyka. Po ošetření bylo propuštěno do domácího léčení,“ informovala Viačková.

Mladík si před jízdou na kole dopřál zakázaného ovoce. Alkohol nešel dohromady s jeho věkem, ani s tím, že řídil – byť „jen“ kolo. „Lidé si myslí, že když jedou na kole, můžou si nějaký ten drink nebo pivo dopřát. To ale není pravda, i na kole jsou účastníky provozu. Navíc, jsou při případné kolizi daleko méně chráněni, než kdyby seděli za volantem auta,“ podotkla policejní mluvčí.

Další dva případy byly spíše o nepozornosti a neznalosti. V Českém Těšíně srazil čtyřiapadesátiletý cyklista 8leté děvčátko ve chvíli, kdy vycházelo z obchodu za ruku s maminkou. „V takových případech musí být obezřetní chodci, kteří by neměli vstupovat na vyznačené cyklostezky, stejně jako cyklisté, kteří často jezdí na místech, která pro ně nejsou vhodná,“ uvedla mluvčí.

V Horní Suché zase jedenáctiletá dívenka na kole nedala přednost a vjela pod kola 40letému řidiči automobilu, který projížděl hlavní silnici. Ten nestihl včas zabrzdit, což dívka odnesla zlomeninou ruky a otřesem mozku. „Alarmující je, že ani v jednom případě neměl cyklista helmu na hlavě. Při střetu vozidla s cyklistou přitom dochází nejčastěji k úrazu hlavy po nárazu do silnice nebo vozu,“ varuje Viačková.