Problémy soukromé střední školy, která sídlí na Šumbarku, se táhnou již delší dobu a jednou z variant záchrany bylo převzetí zařízení krajem, resp. Střední školou v Havířově-Prostřední Suché. Z toho však před několika dny sešlo a ve hře je nyní jiný zájemce – konsorcium firem Dakol z Petrovic u Karviné, které provozuje střední školy a odborná učiliště v Petrovicích, Karviné a Orlové.

K tomu, aby Dakol mohl havířovskou školu převzít a provozovat, teď v prvé řadě potřebuje souhlas města, které je majitelem budovy. „O pronájmu budovy, v němž sídlí soukromé gymnázium, společnosti Dakol má jednat Rada města tuto středu. Já osobně to vidím jako dobré řešení a věřím, že uzavření nájemní smlouvy bude pouhou formalitou,“ řekl náměstek primátora pro školství Bronislav Bujok.

Snaha řešit svízelnou situaci Soukromého gymnázia a Střední zdravotnické školy v Havířově je i ze snahy dosavadního vlastníka. „Převod se stávajícím vlastníkem je domluvený. Aby mohla škola od září dále normálně fungovat a studenti pokračovat ve studiu, se musí urychleně vyřešit dvě věci. Ministerstvo po nás chce dvě věci: jednak uzavřenou nájemní smlouvu na objekt, a pak pedagogický sbor, což v našem případě není problém: jsme schopni využít náš současný sbor a doplnit jej pedagogy havířovské školy,“ vysvětlil zástupce zřizovatele konsorcia firem Dakol Vladimír Kolder. Ministerstvo prý přislíbilo v případě převzetí školy zařadit vzdělávací obory havířovské školy do vzdělávací nabídky škol Dakol v mimořádném termínu.

Podle Koldera existuje reálná šance, že studenti, učitelé i nepedagogičtí pracovníci havířovské školy nastoupí v září normálně do školy, resp, do práce, aniž by poznali jakoukoli změnu. „Škola by pochopitelně fungovala pod novým zřizovatelem, ovšem pro studenty ani zaměstnance by se prakticky nic nezměnilo,“ dodal Kolder.