A zřejmě to tam vůbec nepoznají. Budova starého DPS za tu dobu prošla zásadní rekonstrukcí. Vše září novotou, každý z pěti bytů má nyní vlastní sociální zařízení a obyvatelé domu svůj komfort.

“Budova sloužila seniorům od roku 1985 a její zařízení bylo velmi zašlé a nevyhovovalo potřebám moderní doby. Proto se zastupitelé rozhodli pro rekonstrukci,“ vysvětlil starosta Stonavy Ondřej Feber.

Kompletní modernizace vnitřku budovy, stavební úpravy, výměna oken a nová fasáda, to vše vyšlo na téměř tři miliony korun. „Ještě to nemáme přesně spočítáno, ale doufáme, že se vejdeme do tří milionů. Pěti sty tisíci korun obci přispěla Nadace OKD.

Stará budova stonavské DPS má šest obyvatel. Vedle jednoho manželského páru tam v celkem pěti bytech žijí další čtyři senioři.

„Před rekonstrukcí tady bylo šest bytů. Kvůli dobudování sociálních zařízení v každém z nich se jeden musel obětovat, posunovaly se stěny a nyní je zde krásných velkých pět bytů vonících novotou a se zařízenými kuchyňskými linkami, koupelnami a toaletami. Myslím, že se tu nájemníkům bude líbit,“ řekla vedoucí a sociální pracovnice pečovatelské služby Uršula Byrtusová.

Dodala, že ve vedlejší budově DPS je k dispozici 21 bytů. „Máme ale plno a žádostí o umístění do domova mnoho. Přidělení místa je v kompetenci rady obce, přednost mají samozřejmě obyvatelé Stonavy,“ dodala Byrtusová.

Dům s pečovatelskou službou je majetkem obce, ale provozuje jej Slezská diakonie.