Havířovští zastupitelé dokonce toto pondělí zařadili na program jednání mimořádný bod, který se tohoto problému dotýkal. Podle očekávání byla nová vyhláška přijata a účinnost nabude do patnácti dnů.

„Loni jsme evidovali 1100 výherních hracích přístrojů, kdežto v současné době jen 374. Je velmi pravděpodobné, že byly nahrazeny právě videoloterijními terminály. Od toho se odvíjí i přísun peněz do městské pokladny. Za rok 2009 bylo na místním poplatku za hrací automaty vybráno 10,1 milionu korun, a letos by to při zachování stavu nebyla ani polovina,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Eduard Heczko.

Vyhláškou z roku 2008 zamezila havířovská radnice vznik nových provozoven s výherními automaty. Na umístění videoterminálů nemohla mít vliv, když povolení uděluje pouze ministerstvo financí. Změna, kterou připravila Poslanecká sněmovna, uvízla na vetu prezidenta.

Díky nové vyhlášce bude město inkasovat za jeden hrací automat i videoterminál pět tisíc korun na tři měsíce. V případě provozování přístrojů po dobu kratší tří měsíců bude stanoven poplatek v poměrné části.

Podobně rychle jednali v reakci na nový zákon také zastupitelé Bohumína. Stejně jako Havířovští, i oni schválili na začátku týdne vyhlášku o stanovení poplatků z provozů videoterminálů. Pro město, které dlouhodobě bojuje proti samotné existenci videoterminálů a které značně omezilo množství výherních automatů, je to po prezidentském vetu jen drobná útěcha. Z videoterminálů sice konečně uvidí nějaké peníze i městská kasa, o jejich umístění ale rozhodovat radní stále nebudou.

„Především nám v naší iniciativě šlo o to, aby videoterminály zmizely z centra města a dalších míst, kam nepatří. Jejich povolování v moci zatím nemáme, budeme o to v budoucnu ale i nadále usilovat,“ uvedl starosta města Petr Vícha.

Libor Pristáš, Petr Wojnar