Líhništěm se komárům staly stovky lagun, které se po povodni objevily především v Pudlově, ve Starém Bohumíně a v parku Petra Bezruče v centru Bohumína. Krajští hygienici ihned po opadnutí vody začali mapovat místa v regionu a tyto tři lokality ve městě ošetřili postřikem. To však situaci v Bohumíně nevyřešilo.
„Komáři mají „dolet“ až deset kilometrů a v okolních městech, na loukách, v lesích i u polských sousedů za Odrou existují stovky nepřístupných lagun, kde není technicky možné postřiky provést,“ vysvětlila mluvčí města Lucie Balcarová.
Lokální postřik nemá takové účinky a postřik plošný provést v Bohumíně nelze. „Město je zastavěno a má i chráněnou přírodní památku Hraniční meandry Odry, kde kvůli ochraně není možné postřik provést. Hubil by totiž veškerý blanokřídlý hmyz,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí bohumínské radnice Pavel Klimovič.
Co tedy mají Bohumínští proti náletům všudypřítomného hmyzu dělat? Nezbývá jim než čekat. „Postřiky nás nezachrání, musíme se se situací vyrovnat. Jedině počasí a příroda sama se s kalamitou může vypořádat. Jedinou možnou ochranou je použití repelentů,“ tvrdí Klimovič.
Krajští hygienici bezprostředně po povodních vytipovali 68 líhnišť komárů. Kromě Bohumína měli výrazné problémy s komáry také lidé v Karviné a Petrovicích.
V Karviné provedli postřik ihned po povodních, kdy to vyžadovala bezpečnostní situace. „Obdrželi jsme podněty jak od lidí, tak od firem v průmyslové zóně Karviná, jejichž zaměstnancům hmyz při práci také vadí,“ popsala situaci Jana Doležílková ze Zdravotního ústavu v Karviné.
Jeho pracovníci chodili a kontrolovali stav mimo jiné v Karviné-Darkově a dalších místech postižených záplavami.
V našich podmínkách komáři naštěstí žádné nemoci nepřenášejí. „Nezaznamenali jsme žádný případ nemoci, přenesené komářím bodnutím,“ lékař Ivo Misek.