Většinou anglicky. „K dopisování jsem se dostal v 70. letech, abych si vylepšil psanou angličtinu. Tehdy jsem dostal krabici od bot plnou adres z Norska,“ popisuje Miroslav Vavrys své dopisovatelské začátky. Z krabice si vybral 11 adres, na dopisy dostal pět odpovědí. A tak to vše začalo.
A dopisování se rozmohlo. „Ve starém režimu jsem jen za známky platil 250 korun měsíčně. Také jsme si posílali dárky: kalendáře, gramofonové LP desky, figurky v lidových krojích a podobně,“ říká Vavrys.
Ručně pletené rukavice s norským vzorem, originální ze země původu, má schované dodnes. Nepoužívané, aby se nezničily, i když byly perfektně padnoucí. Nejvíce přátel má v Norsku, Austrálii, USA a Británii. Vysněnou zemi, odkud by dopisovatele ještě chtěl, ale nemá. „Byl jsem v kontaktu se všemi obydlenými kontinenty,“ uvedl.
Jeho nejdelší „přítelkyní na papíře“ je Laila Stoen z Norska. „Po téměř 40 letech poznám dopodrobna trable jejího života i rodiny. Zdá se mi, že přes dopisování se lidé více svěřují, zvláště děvčata,“ myslí si Vavrys.
Jeho nejoblíbenějším korespondentem je Alan Siddorn z Anglie, v současnosti žijící na Mallorce. „Ten mi také nejvíce pomohl, když opravoval mé pracovní dopisy a posílal je zpět již správně napsané,“ poukazuje i na praktickou stránku dopisování Vavrys.
Osobně se setkali s pěti těmi, se kterými si psal. „Když padla ´železná opona´, tak jsem se v roce 1995 vydal za americkým kamarádem Chrisem Tietjem na Cape Cod ve státě Massachusetts, kde byl kapitánem výletní lodi Liberté. Chris byl před tím u nás v Českém Těšíně třikrát po týdnu ještě za ´totáče´,“ vzpomíná Vavrys. Mimoto se podíval také do Anglie a Austrálie.
Negativní zkušenosti a dopisy od divných prý lidí nezažil. „Vím, že takové případy existují, ale mě nějak minuly. Ale přeci jen jsem jednu úsměvnou nabídku dostal – finanční vykoupení mé rodiny mexickým zubařem. Prý už předtím jednu rumunskou rodinu takto ze spárů komunismu vykoupil,“ usmál se dopisovatel.
Dopisování s lidmi z Česka ho prý neláká. V současnosti si už píše jen s cizinou – s šesti pravidelnými dopisovateli.