Týmy požárníků z Česka, ale i okolních států soutěžily ve vodním záchranářství. Pořadatelé se letos pyšnili tím, že se jim podařilo zajistit silnou konkurenci do mezinárodní části závodu, na start se kromě Čechů postavili i záchranáři z Velké Británie, Nizozemska a Polska.

Soutěžící museli své úkoly splnit během čtyřicetiminutového limitu, námětem byla záchrana osob z vodní hladiny, poskytnutí první pomoci a transport pomocí motorového člunu, včetně zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem. S ním museli zvládnout slalom i couvání a nakonec bez motoru dopádlovat ke břehu. Tady předali zraněného zdravotníkům.

Na závěr je čekal úkol, na kterém si mnozí sáhli na dno sil, z vody doplavat ke břehu s těžkým barelem, který představoval tonoucího.
Soutěž ve vodním záchranářství se na přehradě Slezská Harta konala letos již po dvanácté. Rozdělena byla na dvě části, hlavní, v níž soutěžilo dvanáct týmů a na mezinárodní, kde poměřilo síly osm družstev. Absolutním vítězem se stal v hlavní části soutěže tým Hasičského záchranného sboru z Bruntálu, druzí skončili jejich kolegové z Přerova a třetí byli hasiči z Nového Jičína.

V mezinárodní části vyhrál další tým Hasičského záchranného sboru z Nového Jičína, druhý skončil právě spojený tým hasičů z Karviné a Bohumína, jako třetí se umístilo družstvo z Velké Británie. Karvinští hasiči si úspěchu velice cenní.

„Určitě to je velké ocenění. V týmu nás reprezentovali dva hasiči z Karviné, dva byli z Bohumína. Jsou to chlapi, kteří jsou členy vodáckých oddílů a různých soutěží se účastní pravidelně,“ podotkl velitel hasičské stanice v Karviné Marian Mrózek.

DALIBOR OTÁHAL, PETR WOJNAR