„Projekt hospodyňky do domácnosti a hlídání dětí nabízíme nově, teprve asi dva měsíce. Objednávají si jej lidé spíše na kratší dobu,“ popsal Miroslav Večerík z jedné z karvinských agentur specializujících si na zprostředkování těchto služeb.

Ta kromě funkce hospodyně nabízí i širokou škálu úklidových prací. „Hospodyni nastálo v této chvíli nemá nikdo, to je ještě krátká doba. Paní, které nabízí práce hospodyně, máme zatím dvě,“ doplnil Večerík.

Často si lidé berou hospodyni jako doplněk k úklidu. Kromě toho, že udělá běžné práce od luxování, utírání prachu nebo vytření domácnosti, navíc ji zadavatel prací požádá právě o drobnější a jemnější práci navíc.

Ale ne vždy. „Chodím do dvou domácností, na práci mám pouze lehčí práce jako umytí nádobí v myčce a úklid, žehlení nebo uvaření obědu, úklid kuchyně, údržbu bytu tak, aby bylo vše úhledné,“ popisuje paní Anna, která si prací hospodyně přivydělává k důchodu.

O práci se dozvěděla od známé, která se jí věnuje dlouhodobě a má ji jako hlavní zaměstnání. Kamila Stolářová se věnuje kromě úklidu i hlídání dětí. „Mám několik rodin, ne všechny jsou ale pravidelné. Někde chtějí pomoci jen jednou za čas, když třeba pořádají posezení pro přátele – v tom případě vařím a dělám veškerý servis kolem akce, aby se hostitelé mohli věnovat hostům. To znamená kromě vaření připravuji a zdobím domácnost a podobně,“ popisuje.

Rodiny, které si hospodyně objednávají, musí mít podle dotázaných pracovníků hlavně důvěru v člověka, který jim do bytu vchází a pohybuje se tady. Včetně prostor, které hostům ukazuje málokdo. A jen málokomu se chce před každým příchodem pracovníka zamykat a schovávat třeba šperky, a pak je zase vyndávat. Takže v těchto případech hraje velkou roli doporučení známých, přes které se hospodyně velmi často hledají.