Pro žáky ani jejich rodiče to ale nebude znamenat žádné omezení: školní rok skončí a nový začne všude tak, jak by měl. Nikde nehrozí ani zrušení provozu školek nad běžný rámec dovolených.

„Během prázdnin se budou opravovat budovy a vybavení škol a školek za více než 37 miliónů korun. Téměř 17 milionů míří do škol a více než 20 milionů do školek. Na modernizaci polské základní školy ve Fryštátě čekáme další čtyři miliony korun z Unie, město přispěje 300 tisíci korunami,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Budovy se dočkají nových fasád, oken, elektroinstalace nebo kuchyní a sociálního zařízení. V Karviné bude také dokončena velká modernizace ZŠ Mendelova, která spolkla 70 milionů korun a kde oprava běží od loňských prázdnin.

Dalších jedenáct milionů investuje město do modernizace výuky ve všech svých školách. Děti se v září dočkají nových počítačů a dalšího vybavení multimediálních učeben. S téměř 40 miliony korun vede bývalé okresní město pomyslný žebříček prázdninových investic do škol. Za ním následuje Havířov, který vydá na letní opravy asi 30 milionů.

„Výměna střešní krytiny ZŠ Kpt. Jasioka bude stát 4,6 milionu, za opravu sociálních zařízení ZŠ Gorkého zaplatíme 3,4 milionu, oprava sociálních zařízení v MŠ Moravská, která si vyžádá 1,3 milionu korun,“ vyjmenovala havířovská mluvčí Jana Pondělíčková největší investice.

Bohumín dá nejvíce peněz, přes 7 milionů korun, do rekonstrukce školního dvora u ZŠ Masaryka. „Jednou z velkých investic je také tři čtvrtě milionu korun do výstavby nové třídy v mateřské škole ve Skřečoni. Reagujeme tak na zvýšený počet přihlášených dětí,“ upozornila Pavla Skokanová z odboru školství bohumínské radnice.

Pracovat se bude na většině orlovských škol. „V plánu jsou opravy střech, omítek, vstupů do pavilónů, rozvody vody, elektroinstalace, sociální zařízení, kanalizace, výměny podlah… Za zmínku stojí zateplení a oprava oken v MŠ Na Vyhlídce na Výhodě,“ popsala orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

Největší akcí v Českém Těšíně bude zateplení a výměna oken v ZŠ Pod Zvonek. To začne na sklonku prázdnin nebo na podzim a bude probíhat „za pochodu“. Ani v příhraničním městě tedy nebude nutné uzavření žádné školy.

Desítku ze škol, zřizovaných krajem, čekají především výměny oken, opravy střech a tělocvičen a další drobnější stavební úpravy. „Pouze Gymnázium v Havířově bude mít od 28. června ředitelské volno,“ uvedla krajská mluvčí Šárka Vlčková.

„Letní prázdniny samozřejmě k nejrůznějším opravám využijeme. Nově se bude pokrývat střecha kuchyně, kam zatéká. Zařízení kuchyně budeme také modernizovat o nový konvektomat. Na budově školy vyměníme některá okna a provedou se také další nutné a plánované opravy. Další opatření připravujeme na našem krytém bazénu, kde se nám nedaří zajistit dostatek peněz pro celkovou rekonstrukci. Z bezpečnostních důvodů proto alespoň provizorně zajistíme okna,“ řekl ředitel Střední školy řemesel a služeb Vojtěch Kolařík.