Jde o byty, na které lidé v Třinci a Českém Těšíně dostali před lety dekret od svého zaměstnavatele – Třineckých železáren. Ty se těchto nemovitostí, podobně jako OKD, před léty zbavily, protože se jim nevyplatilo podílet se na údržbě a renovacích těchto bytů.

A nájemníci si s novým majitelem bytů nerozumí. Tvrdí, že žijí v zastaralých bytech, že majitel domů odmítá investovat do jejich modernizace.
„Léta žijeme v zanedbaných a nevyhovujících bytech. A jejich majitel – společnost CPI Byty – nám pouze slibuje, že se pustí do jejich modernizace, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že se tak skutečně stane. Zatím vše pouze ústně slíbil, žádné konkrétní plány nám však nepředložil,“ řekl René Samel z Občanského sdružení Byty Třinec (OSBT).

Problém se z velké části týká obyvatel Třince, kde CPI Byty vlastní okolo čtyř tisíc bytů, ovšem přibližně desetina z tohoto počtu bytů je v Českém Těšíně. Část na sídlišti Svibice, část přímo ve městě.

Vztahy mezi CPI a OSBT se před nedávnem vyostřily i kvůli tomu, že nájemníci pohrozili podáním hromadných žalob. Byty v majetku CPI jsou považovány za nejhorší v Třinci i Českém Těšíně a část lidí již vlastníka vyzvala, aby nutné opravy zajistil.

Pokud to firma neudělá, skončí podle předsedy OSBT Romana Bujoka celá věc u soudu. „Jedna věc je jistá: pokud se těmi byty nebudou zabývat, musí o tom někdo rozhodnout,“ tvrdí šéf OSBT.

Nájemníci sdružení v OSBT požadují po majiteli bytů, aby plnil své závazky, tj. aby se o své nemovitosti staral tak, jak mu to nařizuje zákon, tedy aby nájemníkům zajistil důstojné bydlení.

Mluvčí CPI Group Michaela Winklerová Deníku řekla, že společnost může v této fázi na informace o případných žalobách jen těžko reagovat. „Nemáme k tomu ani žádné podněty, že by se k něčemu takovému schylovalo,“ tvrdí.

„Pokud jde o opravy, koncem června začínáme s prvními výměnami oken. Budeme postupovat podle plánu, který jsme sdružení představili někdy v únoru,“ uvedla.

Předseda představenstva CPI Byty Zdeněk Havelka označil vyhrožování žalobami za „strašení“. „My si dost dobře neumíme představit, co by mělo být cílem takové hromadné žaloby,“ uvedl Havelka.

Majitel s nájemníky nekomunikuje

Spory vyvrcholily minulý týden, kdy zástupci společnosti CPI Byty oznámili, že vlastník upouští od přímé komunikace s občanským sdružením.
„Měli jsme pocit, že občanské sdružení bude kvalitním a dobrým partnerem. To se neděje,“ řekl člen představenstva firmy CPI Byty Zdeněk Havelka.

Důvodů je podle něj několik. Havelka soudí, že jedním z hlavních cílů OSBT má být prodej bytů do vlastnictví nájemníků, což je podle něj absolutně nepřijatelné, nereálné a z pohledu majitelů je prodej vyloučen.

„Znovu chci našim nájemníkům vyslat jasný vzkaz, že byty nebyly, nejsou a ani v budoucnu nebudou na prodej,“ prohlásil Havelka.
Dodal, že firma chystá pro nájemníky nové „komunikační kanály“, díky kterým chce usnadnit jejich informovanost. Půjde o tištěný čtvrtletník, ale také o nové internetové stránky www.cpibyty.cz.

Tomáš Januszek, Marek Cholewa