Jana pracovala několik let jako marketingová manažerka ve velké nadnárodní společnosti. Jednoho dne ji však napadlo, že by si v životě ráda vyzkoušela ještě něco jiného, nového. Nejlépe něco, co by pomohlo druhým lidem. Shodou okolností ve stejné době narazila v časopise na článek o programu Rok jinak, který odborníkům z byznysu zaplatí roční mzdu, pokud se budou po celý rok věnovat neziskovému projektu. Uvědomila si, že právě tohle by mohla být cesta pro ni. S havířovským občanským sdružením Angelis sepsala projekt tréninkové kavárny pro hendikepované a grant vyhrála.
Konec kariéry?
Nebylo to však zadarmo. Nejdříve musela přesvědčit rodinu a přátele, že ví, co dělá. Opustit - sice jen na rok, ale radikálně - velmi slibně rozjetou kariéru v nadnárodní korporaci, jim prostě přišlo příliš riskantní. Kolegové v práci také měli zprvu pocit, že se vrhá do šíleného dobrodružství, pak jí ale začali držet palce a nakonec i posílali SMSky, aby Jana grant vyhrála. Když se Jana poohlížela po tom, s jakou organizací do Roku jinak jít, vzpomněla si na havířovské občanské sdružení Angelis, u nějž absolvovala několik kurzů a školení.
Tréninková kavárna v Havířově
Projekt tréninkové kavárny se zrodil v hlavě jejího kolegy z občanského sdružení, který studuje sociální práci na Ostravské univerzitě. V rámci studia pár takových kaváren navštívil a pro tento nástroj integrace zdravotně postižených lidí do společnosti se nadchnul. Jana má zase potřebné manažerské zkušenosti, aby takový projekt dovedla realizovat. To, že se jejich kavárna zaměří na duševně nemocné klienty, vyplynulo ze situace v Havířově a okolí, kde pro tuto skupinu neexistuje žádná služba, která by jim pomáhala v soužití s většinovou společností. To i přes to, že jen s diagnózou schizofrenie žije na tomto místě více než 850 lidí.
Kafé Střed
Když se Jana dozvěděla, že grant Nadace Vodafone vyhrála, dala se ihned do práce. Bylo potřeba najít pro kavárnu vhodné prostory, partnery, odborné vedení a také název. Prostor se našel na havířovské Hlavní třídě a kavárna byla pojmenována podle blízké zastávky – Kafé Střed. Slovo „střed“ v názvu má ale hlavně symbolizovat setkávání zdravých s nemocnými, což je to hlavní, o co v kavárně půjde. Odborné vedení pro zaměstnávání duševně nemocných nalezla Jana v pracovnících psychiatrického oddělení a psychiatrické ambulance Nemocnice s poliklinikou Havířov. Díky jejímu know-how z komerčního sektoru se jí podařilo získat dotaci od města Havířov a prostředky na vybavení kavárny od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nyní už Janu a občanské sdružení Angelis od slavnostního otevření kavárny dělí jen rekonstrukce a vybavení prostoru. Jana odhaduje otevření kavárny na brzký podzim.
Rok jinak
Splnit si svůj neziskový sen tak jako Jana může každý. Nadace Vodafone grant s názvem Rok jinak otevírá každý rok. Jeho cílem je dlouhodobě propojit neziskový a komerční sektor. Lidé, kteří se do programu hlásí, by tak měli dbát na to, aby do neziskové organizace přenesli hlavně své zkušenosti z komerčního působení. Aby, například jako Jana, v projektu využili své marketingové znalosti, působili-li ve svém předchozím pracovišti v marketingu.