Během nadcházejících svátků (od 3. do 6. července) bude uzavřen průjezd obloukovým mostem přes řeku Ropičanku na hlavní silnici vedoucí skrz obec Ropice za Českým Těšínem směrem na Třinec.

„Doprava bude směrována přes vyznačené objízdné trasy. Autobusová doprava ve směru od Třince bude ukončena na zastávce Ropice Centrum, kde se autobusy budou otáčet a podle jízdního řádu pokračovat zpět do Třince,“ informovala Kristina Walachová z ropického obecního úřadu.

„Mezi Ropicí a Českým Těšínem budou občané nuceni použít železniční dopravu. Uzavírka silnice I/11 proběhne z důvodu reklamační opravy obloukového mostu. Z důvodu budování podjezdu pod železniční tratí bude uzavřen také železniční přejezd na Balinách.

Ale to je teprve začátek. Ve Vendryni bude od 11. července kvůli stavbě přeložky omezen provoz na hlavním tahu I/11 šest až sedm týdnů. Další omezení způsobené pracemi na modernizaci železničního koridoru mohou řidiči čekat v Hrádku. Nakonec však jedna pozitivní zpráva. Původně plánovaná tříměsíční oprava mostku na hlavním silničním tahu v Neborech se odkládá.

„Práce měly začít 7. července, Ředitelství silnic a dálnic však zareagovalo na výtky, že Třinec a okolí by čelil dalšímu obrovskému dopravnímu kolapsu, a akci odložilo,“ řekla starostka Třince Věra Palkovská.

Kvůli komplikacím v dopravě je v posledních měsících celé Třinecko na nohou. Lidé v obcích dokonce údajně hrozí protesty a blokádou silnic. „Ozývají se mi denně,“ tvrdí starosta Bystřice Ladislav Olšar.

Na jednom z regionálních informačních serverů se v posledních dnech objevují příspěvky, které blokádu staré silnice I/11 podporují. „Pokud to někdo zorganizuje, tak jenom z Vendryně přijde minimálně 50 lidí, o kterých vím, že by do toho šli hned,“ napsal v internetové diskusi jeden ze čtenářů, jemuž už pomalu dochází trpělivost. „Stačí napsat den a hodinu a pořádně to pak rozhlásit,“ dodal. Ladislav Olšar redakci řekl, že počká na odpověď ministra v demisi.

Podle třinecké starostky Palkovské by měl Olšar svou pozornost věnovat především výkupům pozemků pro novou silnici. Právě v Bystřici jsou totiž s výkupy velké problémy – někteří lidé prý nechtějí na své pozemky pouštět ani odhadce.

TOMÁŠ JANUSZEK
MAREK CHOLEWA