Vůz se speciálním postřikem poté vyrazil do skřečoňské lokality Gliňoč. „V Záblatí se zase komáři hubili pod lesem Baginec. Před postřikem se neschovali ani komáři v Pudlově a Vrbici. Hubící postřik se použil po celé Rolnické ulici a v celé délce Vrbické ulice,“ informovala mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. V centru Bohumína se smrtící protikomáří vůz zaměřil na park Petra Bezruče.

Lidé ve jmenovaných oblastech si alespoň na čas od protivného hmyzu odpočinou. „Efekt lokálních postřiků pocítí lidé podle odborníků na komáří problematiku po dobu dvou až pěti dnů. Pak do ošetřených míst přiletí komáři odjinud. To už nezbývá nic jiného než se chránit repelenty. Žádný z postřiků není totiž všemocný. Komárů je letos opravdu podstatně více než v minulosti a jedině počasí a příroda sama se s kalamitou může vypořádat,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí a služeb Pavel Klimovič.

Speciální vůz projížděl ulicemi ve večerních hodinách. Jiná denní doba není totiž pro tuto příležitost vhodná. „Při postřiku se používal insekticidní prostředek, který je účinný proti veškerému létajícímu hmyzu. Může se aplikovat pouze po 18. hodině a za nedeštivého počasí. Jedná se o dotykový jed, takže jakmile se hmyzu dotkne, zabíjí jej. Není toxický pro teplokrevné živočichy, tedy ani pro člověka. Škodlivý je ale pro včely, takže včelaře musíme vždy 48 hodin před postřikem upozornit, aby měli čas zabezpečit si svá včelstva,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb Pavel Klimovič.

Město nakoupilo ze svého rozpočtu také 500 kusů repelentů za 40 tisíc korun a rozdává je lidem v zatopených oblastech. „Každý, kdo přijde vrátit půjčený vysoušeč, dostane od města repelent. Sprej proti komárům dostane také ten, kdo si na úřad přijde požádat o některou z povodňových dotací či dávek,“ dodala Balcarová.