Stejně věrni své tradici jsou také kaktusáři v Orlové. Již padesát let zde střídavě udržují chod klubu, který se věnuje pěstování kaktusů a afrických sukulentů. Jediným žijícím zakladatelem klubu je pětaosmdesátiletý Lubomír Otisk. Padesátku v klubu však brzy oslaví také současný vedoucí Pavel Karkoška.
„Do klubu jsem vstoupil po čtyřech letech jeho existence. To mi bylo asi třináct let. Této vášni jsem propadl a drží se mě doteď,“ říká oddaný pěstitel.
Začátky Klubu kaktusářů v Orlové jsou spojovány s prostory na Kopaninách, které patřily Dolu Doubrava. Současným azylem pěstitelů je Dům dětí a mládeže. „Tam se scházíme přibližně jednou měsíčně. Pravidelně zde také organizujeme výstavu. V současnosti máme nějakých patnáct členů, z nichž skutečně pevné jádro tvoří šest až sedm lidí,“ říká vedoucí spolku.
Oddaných pěstitelů bylo v klubu více, avšak moderní doba některé členy odvedla od tohoto zájmu. „Problém přivést do klubu někoho nového, mladého, je docela významný. Dnes už jsou prostě jiná lákadla. A i když se podaří u někoho vzbudit zájem, tak zpravidla nebývá dlouhodobý,“ podotýká Karkoška.
Na rozdíl od jiných koníčků, nemusí být pěstování kaktusů za každou cenu finančně a časově náročné. „Záleží, do jaké míry vás to uspokojí. Pokud máte skupinku rostlin někde na parapetě, které sem tam zalejete, tak to příliš náročné není. Když už se koníčku věnujete intenzivněji, stojí to nějaké peníze i čas,“ tvrdí majitel bohaté sbírky kaktusů a afrických sukulentů. Pěstitelství má tu výhodu, že peníze, které se do něj investují, se dají z části získat zpět. „Z přebytku se snažím některé kaktusy prodávat. Člověk samozřejmě chce, aby se mu jeho investice do koníčku taky částečně vracela,“ podotýká zástupce klubu.
Výstavy, přednášky, ale i pomoc nováčkům. Tuto a další činnost orlovští kaktusáři vykazují. Za svou padesátiletou historii se mohou pěstitelé pochlubit bohatými zkušenostmi, které si nechtějí nechávat jen pro sebe. I proto dodávají, že dveře do klubu má i nadále otevřen každý nový nadšenec.