Za videoterminály budou jejich provozovatelé totiž nově městům platit. Rozhodla o tom novela zákona o místních poplatcích, která byla před pár týdny schválena. V návaznosti na novelu stačilo zastupitelům schválit novou vyhlášku, která tuto pravomoc definitivně posvětila. V Havířově a Bohumíně tak již učinili, v Karviné se vyhláška bude schvalovat právě dnes. Pro města znamená tento nový příjem několik milionů ročně navíc.

„V této problematice panuje shoda, takže se dá očekávat, že vyhláška úterním zastupitelstvem projde,“ potvrdila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

V Bohumíně již mají spočítáno, že díky vyhlášce přitečou do rozpočtu více než tři miliony korun. „Ze zla, které nemůžeme ze své pozice ovlivnit, budeme mít alespoň finance. I když je to jen slabá náplast na všechny problémy, které závislost na videoterminálech způsobuje,“ podotkl starosta Bohumína Petr Vícha, který dlouhodobě bojuje o pravomoc měst rozhodovat o tom, kde se herny vyskytovat mohou a kde ne.

Podobně na problematiku nahlížejí také karvinští radní. ,,Videoterminály zakázat nebo regulovat pořád nemůžeme, ale alespoň příjem z nich pomůže třeba dalším volnočasovým aktivitám, sociálním nebo neziskovým organizacím ve městě. Všechny příjmy z hazardu jdou totiž u nás striktně do těchto oblastí,“ řekl primátor Tomáš Hanzel.

Karvinští zatím ještě nemají odhad předpokládaného výnosu z provozu videoterminálů. „To proto, že od ministerstva financí ještě nemáme údaje o jejich počtech a rozmístění,“ vysvětlila mluvčí města Swiderová.

Jasnější představu mají zástupci Havířova. Ti očekávají do konce roku až tři miliony korun z provozu terminálů. „Loni jsme evidovali 1100 výherních hracích přístrojů, kdežto v současné době jen 374. Je velmi pravděpodobné, že byly nahrazeny právě videoloterijními terminály. Od toho se odvíjí i přísun peněz do městské pokladny,“ doplnil ekonomický náměstek havířovského primátora Eduard Heczko.