Ve městě se staví teplovod, nový skřečoňský most, dálniční přiváděč i dálnice. Aby toho nebylo málo, město buduje ještě cyklostezku na Šunychelské ulici a rekonstruuje parkoviště na sídlišti na ulicích Mírové a Nerudově. To vše samozřejmě znamená spoustu omezení pro obyvatele Bohumína.

„Situace v letošním roce není pro nikoho jednoduchá, ani pro chodce, ani pro řidiče. Všechny stavby se nám sešly do jednoho roku a život zde není jednoduchý. Ale na druhé straně je to dobře, protože příští rok již bude vše najednou hotovo a občané budou mít klid,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Bohumín na jaře navíc postihly povodně. Ty kromě mnoha vytopených sklepů i domácností měly na svědomí i časový skluz, který nabrali stavbaři. Například otevření mostu na Slezské ulici bylo naplánováno na dnešek, kvůli deštivému počasí však bylo odloženo až na čtvrtek 15. července. Tím pádem se protáhla i špatná dopravní situace ve městě.

„Poté, co byla kvůli výstavbě dálnice natrvalo uzavřena část Ostravské ulice, míří veškerá nákladní doprava výhradně přes Skřečoň a po Lidické ulici,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Kromě problémů s průjezdností města mají řidiči trable i s parkováním. V souvislosti se stavbami totiž ubyly desítky parkovacích míst. Město tak již před časem vyhlásilo „tichou toleranci“ k drobným přestupkům v parkování.

„Dočasně jsme se rozhodli být k řidičům při parkování tolerantnější. Není to ale plošné opatření, které by platilo v celém Bohumíně. Jedná se jen o místa, kde je teď parkování obtížnější kvůli stavebním pracím. Jednotlivé případy budeme posuzovat individuálně. Pokud bude někdo parkovat jedním kolem na chodníku, přimhouříme oko. Benevolence má ale své meze, řidiči nesmějí stát na trávě anebo na požárních nástupních plochách. Nesmíme dopustit, abychom ohrozili bezpečnost lidí,“ řekl ředitel Městské policie v Bohumíně Karel Vach.

„Jsem příjemně překvapen tolerancí lidí,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha

Letošní rok je pro obyvatele Bohumína zkouškou trpělivosti. Podle starosty Petra Víchy ji ale lidé zvládají nad očekávání dobře.

Bylo od počátku záměrem města provést několik investic zároveň? A „uvařit“ hezčí Bohumín z jedné vody?

To určitě nebylo naším záměrem. Dálnici a nový skřečoňský most v Bohumíně staví stát a obě akce měly být hotové už dávno. Jsem rád, že alespoň pokračují, protože se opět hovoří o pozastavení výstavby dálnic a jako první je vždy při škrtání financí na řadě náš kraj. V plánu byla pouze výstavba teplovodu z Dětmarovic a pokládání rozvodů v centru města.

Určitě se na vás obracejí v této věci i obyvatelé Bohumína. Vnímají to spíše pozitivně - tedy s očekáváním novinek, nebo jim různá omezení vadí?

Jsem příjemně překvapen, jak to lidé berou s pochopením. Z ankety, kterou jsme si udělali, vyplynulo, že jsou lidé připraveni letošní rok všechno vytrpět, abychom příští rok měli Bohumín pěkný, čistý a zelený.

Kdy očekáváte opravdový klid? To znamená, kdy by se rozkopaný Bohumín měl definitivně vrátit do normálního stavu?

První zlomový termín pro letošní rok je 30. září, kdy bude ukončena větší část rozvodů tepla pro horkovod. Některé investiční akce skončí až v říjnu, a to zejména kvůli letošní květnové povodni, která všechny stavebníky zdržela až o šest týdnů. A pokud se nezmění financování dopravních staveb, tak příští rok v létě bude hotov nový skřečoňský most. To umožní svést na přiváděč veškerou nákladní dopravu a tady již obyvatelé několika ulic pocítí velkou úlevu oproti stavu před zahájením výstavby dálnice a přiváděče. Samotná dálnice, včetně terénních úprav, by měla být dokončena asi na jaře roku 2012.