Jako s popáleným při výbuchu důlního plynu bylo s pacientem zacházeno po celou dobu, tedy od prvotního ošetřování v podzemí, jeho překládky na povrchu do vrtulníku i na popáleninovém centru.

Více informací čtěte v Souvisejících článcích

„Posádka našeho vrtulníku přebírala pacienta po profesionálním ošetření s tím, že je popálen a má být transportován na specializované pracoviště. Vzhledem ke stavu pacienta se vrtulník na místě zdržel jen nezbytně nutnou dobu pro nakládku pacienta,“ doplnil informace k zásahu mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

V každém případě byl pacient přepraven na popáleninové pracoviště správně. „Jak se ukázalo při podrobném vyšetření, popáleniny byly jen malého rozsahu. V tomto případě pacient utrpěl především takzvanou traumatickou tetováž. To znamená, že se mu pod kůži dostaly kousky horniny. V současné době je pacient už na standardním lůžku a podle vývoje zdravotního stavu bude rozhodnuto o jeho propuštění domů,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Tomáš Oborný.

Příčiny neštěstí, při kterém jeden horník zemřel a pět bylo zraněno, stále vyšetřují specialisté. Verze, že zával způsobil výbuch metanu, byla v průběhu vyšetřování téměř vyloučena. Odborníci se zajímají především o to, proč se nadloží utrhlo a zda byla na vině technická nebo lidská chyba.

„V postižené lokalitě ještě ve čtvrtek pokračovalo vyšetřování. Ostatní důlní pracoviště jsou v běžném provozu,“ potvrdil mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.