Nejkratší cesta k moři vede z Ostravska k Baltu

Dovolenou v oblasti takzvaného Trojměsta Gdyně – Sopoty – Gdańsk si může s klidným srdcem naplánovat každý. Města nabízejí možnosti prohlídek památek a svých historických center. Nechybí ani plavby po kanálech nebo podél pobřeží. Turistům jsou k dispozici informační centra. Na mnoha místech lze chytit volný signál wi-fi pro připojení k internetu. Vzhledem k blízkosti jazyků a zkušenostem lidé z Karvinska není problém ani s domluvou. Nehrozí ani cenový šok. Ceny zboží i pohonných hmot jsou velmi podobné jako v Česku.

Mnoho lidí odrazuje od dovolené u Baltu kvalita cest a jeho severní poloha. Skrz polské vnitrozemí je ještě mnoho kilometrů silnic s vyjetými kolejemi. Na začátku každé obce je sloupek pro umístění radaru a nikdo si nemůže být jistý, zda je právě činný. Naopak Poláci houfně stavějí nové silnice a dálnice, které jsou vesměs bezplatné. Cesta k Baltu trvá zhruba 10 hodin.

Pokud jde o počasí, v červenci a srpnu je i na severu velmi příjemně. V době letních prázdnin to na pobřeží Trojměsta žije jako v každém jiném letovisku. Moře sice není kvůli písku tak průzračné jako Jadran, a už vůbec ne jako Rudé moře, ale zato má velmi malou slanost. Do hloubky se svažuje jen velmi pozvolna, což ocení rodiče menších dětí. Na písečnou pláž se doporučuje vzít paraván kvůli ochraně před větrem a pískem. Na plážích u otevřeného moře, především u výběžku směrem k hranici s Ruskem si přijdou na své vyznavači větších vln a na Polsko zcela nečekaně i naturisté. V této lokalitě Poláci dbají zvýšené ostrahy před vznikem lesních požárů. Parkování je povoleno pouze na takzvaných lesních parkovištích.

Ubytování lze volit v ubytovnách různých kategorií nebo kempech v těsné blízkosti moře. Tři města jsou spojena chodníkem a cyklostezkou vedoucí podél několik kilometrů dlouhé pláže. Pro bruslaře však je vhodný jen úsek u města Gdaňsk, který je z litého povrchu. Jízdní kola, tříkolky nebo elektrická vozítka je možné si na místě zapůjčit. Vstup na pláž je zdarma po celé délce. Zpoplatněn je pouze vstup na velké molo v Sopotech.

Kam se vydat u Baltského moře v Polsku?

Zajímavých míst u polského pobřeží je mnoho. Trojměstí Gdyně, Sopot a Gdaňsk, dále nejsevernější město Polska Władysławowo, Puck, Ustka, Darłowo, Kolobrzeg, Świnoujście, Braniewo, Łeba… Ale také nedaleko pobřeží ležící Štětín, Słupsk nebo Koszalin.

Písečné pláže jsou ve spoustě měst nedaleko centra, v jiných není problém se k nim dostat kromě vlastního auta také městskou hromadnou dopravou.

K dalším zajímavostem, které by si návštěvník nemusel nechat ujít, patří například Wejherovo – památné místo velké obranné bitvy na začátku druhé světové války nebo Malbork s jedním z největších hradů Evropy.

Zajímavou zkušenost skýtá i Helský poloostrov a malé městečko Hel na jeho samotném konci. Není nutné je po pevnině, z trojměstí Gdaňsk, Gdyně a Sopot jezdí pravidelné trajekty tam i zpátky. Z Gdaňsku je možné vyjet také do ruské federace i bez víza – Poláci i další návštěvníci města běžně do Kaliningradu jezdí lodí na nákupy bez cla. Bývají výhodnější.

Zrovna tak se z centra města Świnoujście není problém procházkou projít do Německa. Nebo odtud (či ze Štětína) vyrazit na kratší výlet do německého hlavního města Berlína, který je odtud doslova, coby kamenem dohodil.

A pokud by návštěvník měl vody v moři málo, jsou k dispozici ještě jezera: mezi městy Łeba a Ustka jsou dvě…

Baltské moře bývá studené, ale přesto hezké

Vůně smažených ryb a slané mořské vody, křik racků ve vzduchu, písečné pláže a za nimi ostrá tráva… A přitom nejde o vzdálené jižní kraje, ale o sousední stát České republiky.

Na jihu Polska v Beskydech je velmi snadné na Baltské moře zapomenout, přitom téměř čtyřicetimilionový soused má pobřeží, které se táhne po celé severní straně země, tedy stovky kilometrů. Svým způsobem je to nejbližší moře, kam se dá ze Slezska dojet – i když na sever Itálie je to vzdušnou čarou přibližně stejná vzdálenost.

Ať cestující na dovolenou přijede vlakem nebo autem, o ubytování se bát nemusí. I kdyby jej předem zajištěné neměl. Na nádraží při příjezdu dálkových rychlíků z ostatních částí Polska obvykle čekají místní a nabízejí levné ubytování v soukromí. Kdo si nevybere na nádraží, stačí se poptat v místním informačním centru města, kam dojel, na farním úřadu nebo prostě cestou autem sledovat vývěsní cedule na domech nebo podél cest. Pokud se vytipované ubytování nelíbí, není problém jet o dům dál.

Drobnou nevýhodou jsou ceny – oproti dalším částem Polska jsou o něco vyšší, turistická přirážka udělá své. Příjemné prostředí, jazyková dostupnost a mnoho atrakcí to vyváží. Akce, organizované místními firmami, vůbec nejsou určeny pro účastníky konkrétního zájezdu, ale pro všechny. Občas je tedy možné trefit se do času a momentu a dostat zdarma například paraván na pláž nebo nafukovací míč. Byť s logem firmy, hrát ve vodě se s ním dá stejně, jako s tím z obchodu.

Kromě koupání je zajímavé podívat se i na turistické a historické zajímavosti. O památkách, hradech, kostelích nebo zámcích je snadné sehnat informace v každém městě na informačních centrech. Kultura Kašubů, jejich kroje a životní styl, muzea… si může každý vybrat podle zájmu. Stejně jako výlety lodí nebo prostě jen polehávání na pláži.

Navíc každé město má svá specifika. Například prám, který nahrazuje neexistující most přes řeku v centru města Świnoujście na západní hranici s Německem. Prám je zdarma, jezdí na něm i auta. A nevyplatí se spěchat na vlak. Pokud cestující spoléhá doslova na minuty a má smůlu, může mu prám ujet přímo před nosem. Další pojede za 10 minut, a to už vlak může být dávno pryč.

Libor Běčák, Nina Macošková