„K dobré kávě patří dobrá cigareta, myslím, že je to rozumný kompromis. Nekuřák může jít klidně do nekuřácké restaurace. Lidi by asi tolik nechodili, kdyby se tady nesmělo kouřit, navíc nabízíme i vodní dýmky,“ tvrdí majitel podniku Dean Vučkovski.

Na dveřích další populární restaurace Vanilli žádné označení k nalezení nebylo. Ani personál o nové povinnosti nevěděl a majitelka nebyla k zastižení. Jak jsme se dozvěděli, v restauraci není kouření zakázáno.

„V létě je uvnitř skoro pořád prázdno, protože všichni sedí venku, takže to tak nevadí,“ prozradila vedoucí, která však nechtěla být jmenována.

Podobně to vypadalo také v dalších podnicích. Jediným nekuřáckým zařízením na náměstí je tak Cafe BB Bar, ani tam jsme však nenalezli povinnou nálepku. To, že je kavárna nekuřácká, se zákazník dozví pouze z nápisu na dveřích.

Novela tzv. protikuřáckého zákona zpřísňuje prodej tabákových výrobků a alkoholu dětem a mladistvým. Restaurace musí být označeny nálepkami, jejichž podoba je zákonem jasně definována. Nově také zakazuje kouření na některých veřejně dostupných místech, jako jsou úřady, nemocnice či jiné veřejné uzavřené prostory a umožňuje obcím zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích či budovách určených k pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí.

Co dalšího novela přináší?
definuje elektronickou cigaretu (výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů, včetně příslušenství takových výrobků)
zakazuje prodej elektronických cigaret osobám mladším osmnácti let
zpřísňuje sankce za prodej tabákových výrobků nebo elektronických cigaret dětem – hrozí pokuta od 50 tisíc do 500 tisíc nebo zákaz činnosti na dva roky
kuřácké restaurace a místnosti by měly být dostatečně větrány
zakazuje prodej tabákových výrobků, potřeb i elektronických cigaret na kulturních, společenských a sportovních akcích určených pro osoby mladší osmnácti let
upravuje veřejná místa, na kterých se nesmí kouřit – dopravní prostředky, veřejné státní budovy, finanční instituce, nástupiště krytá přístřešky a čekárny veřejné dopravy
obce mohou zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích v budovách a na akcích určených pro děti a mládež

Lukáš Trnka