Vedení OKD stále mlčí, ačkoliv konečné rozhodnutí mělo padnout již na konci září minulého roku. Nestalo se tehdy a nestalo se dosud. Lidé v této části města tak nadále žijí v nejistotě.

„Nerozhodnost OKD omezuje majitele domků, kteří si nemohou se svou nemovitostí udělat, co chtějí. Nevědí, zda do svých nemovitostí mají investovat, nebo ne,“ zlobí se předseda osadního výboru Výhoda Jiří Bobrek.

Ten vystoupil na středečním zasedání orlovského zastupitelstva a apeloval na vedení města, aby urgovali rozhodnutí těžařů.

„Požadoval jsem, aby poslali oficiální dopis na OKD s požadavkem, aby se už definitivně OKD rozhodlo v otázce těžby na Výhodě. I já plánuji napsat otevřený dopis přímo panu Beckovi (generální ředitel OKD – pozn. aut.), kterým bych ho chtěl pozvat na říjnové zasedání osadního výboru. Tam by se nám mohl k této otázce sám vyjádřit. Zda pozvání přijme, to už je druhá věc. Nelze stále žít v nejistotě, rozhodnutí OKD nás blokuje v dalších záměrech,“ dodal Bobrek.

Zapravdu mu ve středu dávali i vystoupivší zastupitelé. „Dali závazný termín do 30. září 2009, který nesplnili. Mlčení brání Orlové v dalším rozvoji, což je špatně. Včera jsme se shodli, že se starosta ještě obrátí na zástupce OKD. Uvidíme, jaký to bude mít efekt. Na základě toho se poté bude zvažovat další postup,“ uvedl například orlovský radní Jaromír Kuča.

V jámě lvové, tedy před nervózními obyvateli Výhody, se již na konci minulého roku ocitl zástupce OKD Radim Tabášek. Tehdy se omluvil za porušení gentlemanské dohody, kdy OKD nestihlo v dohodnutém termínu říct definitivní stanovisko o těžbě.

„Ceny na trhu s uhlím klesly, a tak bychom se špatným rozhodnutím mohli dostat do existenčních problémů. To samozřejmě nechceme. Vyjádřit se musíme nejpozději do roku 2011, ale pochopitelně bychom chtěli mít jasno již v příštím roce. Raději bych ovšem nesliboval nějaký konkrétní termín, jako se nám to už jednou nevyplatilo,“ uvedl tehdy Tabášek.

Ani nyní, v půli roku 2010 se však konkrétní odpovědi zaujatí lidé nedočkali. „Na plánech dalšího postupu těžby intenzivně pracujeme. Vím, že jsme rozhodnutí ohledně těžby pod Výhodou slíbili již loni, ale hospodářská krize nás přinutila zabývat se aktuálnějšími tématy. Nyní důkladně zvažujeme všechny alternativy. S obyvateli Výhody jsme prostřednictvím jejich osadního výboru v kontaktu, když v našem rozhodování nějak postoupíme, ihned je budeme informovat,“ doplnil mluvčí OKD Vladislav Sobol.