Hygienici proto koupání nedoporučují, řekla ve čtvrtek krajská hygienička Helena Šebáková. „Sinice mohou být příčinou řady zdravotních problémů u koupajících se osob. Vedle alergických reakcí jako vyrážky, zarudlé oči nebo rýma může dojít vlivem produkovaných toxinů ke střevním a žaludečním potížím, bolestem hlavy i jaterním problémům,“ vysvětlila Šebáková.

V tomto týdnu hygienici odebrali vzorky vody na všech 24 koupacích místech v kraji. Kvalita vody ve všech ostatních nádržích nepředstavuje pro rekreanty zdravotní riziko. V řadě nádrží však kvůli výskytu řas voda vypadá zakalená a má změněnou barvu. „Jedná se o všechny nádrže na Novojičínsku, Těrlickou přehradu na Karvinsku a nádrže Brušperk, Olešná a Baška v okrese Frýdek-Místek,“ doplnila Šebáková.

Dodala, že pracovníci hygieny v tomto týdnu kontrolovali i kvalitu vody v areálu přírodního koupaliště na štěrkovně v Hlučíně na Opavsku. Laboratorní analýzy prokázaly vyhovující kvalitu vody v jezeře i v umělé nádrži, která je napouštěna vodou z jezera vždy před zahájením letní sezony. V umělé nádrži je však množství vodních rostlin, které pokrývají významnou část dna a místy prorůstají až k hladině.
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě najdou zájemci na webových stránkách www.khsova.cz.