Ačkoli to možná na první pohled tak nevypadá, v místních buňkách jednotlivých politických stran je klid jen zdánlivý. Zejména v těch, jejichž členové byli poslední čtyři roky v čele měst a obcí, a mají ambice v něm zůstat.

Redakce Deníku zjišťovala, jak jsou na tom jednotlivé strany se sestavováním kandidátek, zda tam, kde je ještě nemají, či nechtějí zveřejnit, znají alespoň jména lídrů, tedy potenciálních kandidátů na starostu či primátora, kde a jak moc se liší jména na kandidátkách oproti těm před čtyřmi lety.

Co jsme zjistili? Pokud zdejší voliči radikálně nezmění svou politickou orientaci a budou volit tak jako před čtyřmi lety, mnoho se na radnicích pravděpodobně nezmění. Alespoň ne co se personálního složení politických zástupců týká.

Karvinská ČSSD staví do čela kandidátky současného primátora Tomáše Hanzela, jehož na druhém a třetím místě následují současní náměstci Jan Wolf a Dalibor Závacký.

Změnu na pozici lídra hlásí ODS i komunisté. Občanské demokraty povede do voleb současný náměstek primátora Petr Juras, KSČM zase zastupitel Karel Wiewiórka. Vystřídali tak v čele kandidátek Zbyňka Gajdacze (ODS), resppektive Antonína Petráše (KSČM), primátora Karviné v letech 2002 až 2006).

Jméno havířovského primátora však bude určité jiné než dosud. Současný první muž města František Chobot (ČSSD) již totiž do zastupitelstva nekandiduje a v pozici jedničky na kandidátce této strany je jeho současný náměstek Zdeněk Osmanczyk.

Komunisté, druhá koaliční strana, jež má své zástupce na havířovské radnici, zatím definitivní kandidátku nemají. Na radnici však sedí dva jejich zástupci – Bronislav Bujok a Eduard Heczko.

Havířovskou ODS povede do voleb z pozice lídra Tomáš Foldyna, jemuž sekundují Radomil Schreiber a Dalibor Klimša.

Změny ve vedení radnice se zřejmě nedají čekat ani v Bohumíně, kde již čtyři volební období „panuje“ v pozici starosty poslední čtyři roky také sociálně demokratický senátor Petr Vícha. Jak Deníku prozradil, z pozice jedničky kandidátky se bude ucházet o post starosty i na další čtyři roky. Jeho spíše však teoretických sokem může být lídr bohumínské ODS David Maryška.

Žádné velké změny se zřejmě nebudou dít ani v Orlové, kde stojí v čele kandidátky současně spoluvládnoucí ČSSD starosta Jiří Michalík s bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Jaromírem Kučou za zády.

„Lídrem kandidátky jsem já, a pokud ve volbách naše strana uspěje, budu pravděpodobně kandidovat na starostu. V tajném hlasování členů místní organizace jsem byl označen za nejvhodnějšího kandidáta,“ prozradil Jiří Michalík. Jeho soupeřem o starostovský post může být současný místostarosta a lídr kandidátky ODS Martin Sliwka.

Jak dopadnou volby v Českém Těšíně je velkou neznámou. Lídrem a kandidátem současně nejsilnější koaliční strany (druhou jsou lidovci) – ODS, je současný místostarosta Stanislav Folwarczny. Ten se o starostovské křeslo utká s kandidátem lidovců, současným starostou Vítem Slováčkem.

Promluvit do složení nového zastupitelstva ale v Českém Těšín může i ČSSD. Ta sice po skandálech spojených s osobou starosty Jindřicha Sznapky (starostoval v letech 1999 – 2006) není v nejlepší pozici, ale podle neoficiálních informací hlásí právě do komunálních voleb velký návrat.

Při průzkumu kandidátek a tipů na starosty jsme vycházeli ze současného rozložení politických sil. Není vyloučeno, že do složení zastupitelstev či dokonce městských rad promluví i jiné politické subjekty, třeby ty, které prorazily ve volbách parlamentních – TOP 09 a Věci veřejné. Jejich kandidáti na komunální úrovni však zatím oficiálně známi nejsou.

Suma summárum, vše bude nakonec záviset na voličích. Pokud budou volit obdobně, jako v předchozích volbách, mnoho změn v obsazení radnic zřejmě čekat nelze.