„Včelám se věnuji přes čtyřicet let. Mohu říci, že tak špatnou úrodu, jaká je v letošním roce, jsem ještě nezažil. Některé včely musím přikrmovat a jarní snůška je na nule,“ potvrdil předseda Svazu včelařů z Havířova Miroslav Szop.

O med od místních včelařů tak bude letos velká nouze. „Zatím nemůže být o nějakém prodeji ani řeč. Pokud bude úroda tak slabá jako dosud, bude to stačit pro osobní potřebu a maximálně pro pár známých. Svou klientelu, která se na mě v minulých letech obracela, musím momentálně odmítat,“ řekl posmutněle bohumínský včelař Jaroslav Durda.

Chovatelé sice věří, že nějaký ten med letos ještě bude, slabý rok už to ale očividně nezvrátí. „To vše je důsledkem dlouhotrvajících dešťů a chladného počasí. Současný stav může ve zbývající části roku zmírnit jen pěkné počasí,“ věří v lepší dny Miroslav Szop.

Ani velká horka, se kterými se v příštích dnech počítá, radost včelařům nedělají. Žádné zázraky se už letos ale očekávat nedají a už nyní je jasné, že poptávka po medu výrazně převýší možnosti nabídky včelařů na Karvinsku.

„Před pár týdny nepřetržitě pršelo, v současnosti se zase očekávají velká vedra. Ani jeden extrém včelám nesvědčí,“ říká včelař z Dětmarovic Miroslav Patkan.

Stejně jako jeho kolegové i on hovoří o slabé sezoně. „Když se bavím se známými, všude je to stejné, nebo podobné. Je předčasné ještě dělat závěry, ale vypadá to, že med dostane jen několik mých známých,“ dodal Patkan.

Přes tyto špatné zprávy od včelařů údajně nehrozí, že by spotřebitelé při letošní slabší úrodě med neměli možnost sehnat. „Při průměrné spotřebě 0,75 kilogramu na obyvatele naší republiky na rok by taková situace nastat neměla. Na druhé straně je ale pravda, že už dlouho nebyla včelstva tak zesláblá, jak jsou letos,“ uvedl předseda okresního výboru ostravských včelařů Čestmír Gazda.

Podle něj jsou ale zkušení včelaři zvyklí na to, že se úroda nebilancuje každý rok, ale hodnotí se celé desetiletí. „S tím, že proprší celé jaro, nebo počasí včelkám jinak nepřeje, včelaři musejí předem počítat,“ dodal Čestmír Gazda.

PETR WOJNAR
BŘETISLAV LAPISZ