Na tyto a řadu dalších otázek odpovídali lidé z vedení radnice a pracovníci magistrátu dvanáctičlenné mezinárodní porotě, která ve čtvrtek hodnotila Havířov v rámci soutěže Entente Florale Europe - Evropská rozkvetlá sídla.

Komise navštívila například náměstí Republiky, dětský park v ulici Fibichova, Kulturní dům Radost, Šumbark, Domov seniorů, Středisko pro osoby se zdravotním postižením Sante, Základní školu Frýdecká, hřbitov u kostela sv. Markéty, kompostárnu, Centrální park a další místa.

Po prohlídce experti na zeleň, turismus, životní prostředí a komunikaci nešetřili chválou. „Oceňujeme vhodně provedenou výstavbu centra města vedle Centrálního parku, nadšeni jsme začleněním Havířova do krajiny. Zejména jsme obdivovali architekturu Sorelu, počet stromů a všechny závěsné koše s letničkami,“ uvedl předseda komise Clive Addison z Anglie a ještě dodal. „Líbí se nám vzdušnost a umístění města mezi parky a lesy. Viděli jsme toho hodně i co se týká některých služeb. Obzvláště Středisko volného času sv. Jana Boska a zařízení pro osoby se zdravotním postižením Sante bylo nad naše očekávání. Obrovský dojem na nás udělal Domov seniorů,“ doplnil předseda. V hodnocení kromě chvály zazněla také kritika. Ta padla v souvislosti s graffiti.

Závěrečné hodnocení a slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 24. září v Itálii. Na jaké pásmo Havířov nakonec dosáhne, není podle náměstka primátora Eduarda Hezcka až tak důležité. Už jen samotná účast v soutěži byla podle něho pro město přínosem. „Možnost srovnat Havířov s dalšími evropskými městy a vyslechnout si hodnocení odborníků, kteří k nám přijeli, je pro naše město velmi cenné. Nicméně, naším přáním je, abychom byli co nejúspěšnější. Je to pro nás závazek i povzbuzení do další činnosti. Budeme se snažit nadále zlepšovat péči o naše město“ konstatoval náměstek primátora.